Як розрахувати плинність.

Плинність кадрів, тобто нестабільний кадровий склад, негативно позначається на роботі будь-якого підприємства. Це показник того, що на ньому працює частина персоналу, що постійно знаходиться в процесі навчання, колектив не сформований остаточно. Відсутність стабільності в колективі завжди є чинником, що знижує виробничі показники і ефективність роботи. Як розрахувати плинність кадрів, щоб при збільшенні її критичного значення впроваджувати програми збереження персоналу?
Інструкція
1
Плинність кадрів - процес, викликаний незадоволеністю працівників своїм робочим місцем - умовами праці, заробітною платою, політикою керівництва підприємства. Вона може бути внутрішньоорганізаційна - пов'язана з переміщенням співробітників усередині організації і зовнішня, коли переміщення трудових ресурсів відбувається між підприємствами, галузями і сферами економіки.
2
Щоб розрахувати плинність кадрів для планового періоду (ТКП) і середню (ТКС), скористаємося формулами: ТКП = кількість звільнених у плановий період/середня кількість співробітників в плановий період; ТКС = середньорічна кількість звільнень * 100/середньорічна чисельність співробітників предпріятія.Коеффіціент плинності кадрів (КТК) розраховується як відношення загальної кількості звільнень, що не викликаних виробничою або загальнодержавною необхідністю до среднесписочному складу за певний період.
3
Розрізняють природну і зайву плинність кадрів. Природна плинність, пов'язана з виходом працівників на пенсію або з їх переїздами в інше місто, зазвичай не складає більше 3-5%. Вона сприяє своєчасному оновленню трудового колективу і не повинна викликати особливого занепокоєння.
4
Зайва плинність, коефіцієнт якої перевищує 15-20%, як показують психологічні дослідження, негативно позначається на моральному кліматі в залишився колективі, знижує їх трудову мотивацію і корпоративну лояльність. Вона руйнує сформовані в трудовому колективі зв'язку і може придбати лавиноподібний характер. Таке явище часто можна спостерігати в організаціях, коли співробітники залишають їх цілими відділами, своїми уже сформованими робочими колективами, що мають однакову мотивацію і усталені контакти і зв'язки.
5
Економічний збиток при зайвої плинності визначається втратами, викликаними перервами в роботі, необхідністю навчання нового персоналу, зниженням продуктивності праці у тих, хто зібрався звільнятися і у тих, хто прийнятий знову. Крім того, збільшується відсоток браку і витрати на набір нового персоналу. Для робочих спеціальностей такий збиток може скласти 7-12% від річної заробітної плати, для фахівців - 18-30%, топ-менеджерів - 20-100%.