Як інтерпретувати результати аналізів.

Для визначення причини хвороби часто потрібне проведення лабораторної діагностики. Аналізи показані практично всім хворим і самі затребувані з них - це дослідження сечі і крові. Але більшість хворих стикається з тим, що не може інтерпретувати їх результати .
Інструкція
1
Загальний аналіз крові є найважливішим методом обстеження при більшій частині хвороб. За результатами саме цього аналізу можна судити про ті чи інші зміни, що відбуваються в організмі. Відхилення від норми можуть вказувати на гематологічні, запальні та інфекційні захворювання. Інтерпретація результатів залежить від віку пацієнта, так як в різних вікових групах референсні значення відрізняються.
2
Зниження рівня гемоглобіну, як правило, спостерігається при анемії. А ось його підвищення зазвичай вказує на зневоднення організму. Норма для новонароджених 134-198 г/л, до трьох місяців життя дитини спостерігається фізіологічний спад рівня гемоглобіну до 94-130 г/л. Норма для дітей від 4 місяців до 12 років коливається в межах 110-140 г/л, а от далі результат інтерпретують за статевою ознакою. Рівень гемоглобіну у жінок в нормі становить 115-150 г/л, а у чоловіків - 120-160 г/л.
3
Підвищення числа еритроцитів найчастіше вказує на еритроцитоз, викликаний зневодненням. Але часом його причина може критися і в більш серйозних захворюваннях, наприклад, серцевої або дихальної недостатності, а також полікистозе нирок. Концентрація еритроцитів знижується при анемії. Нормою кількості еритроцитів для новонароджених вважається 3,90-5,90 млн/мкл, потім показник трохи знижується до 3,30-5,10 млн/мкл, а з 4 місяців і до 12 років референсні значення становлять 3,80-5, 00 млн/мкл. Пізніше норма у жінок залишається на тому ж рівні, що і у дітей, а у чоловіків показники підвищуються до 4,10-5,70 млн/мкл.
4
Підвищення числа тромбоцитів відзначається при гемолітичної анемії, після великої крововтрати, викликаної травмою або операцією, а також при інфекційно-запальних захворюваннях. У рідкісних випадках перевищення норми може відзначатися при онкологічних захворюваннях. Концентрація тромбоцитів знижується при гематологічних і аутоімунних захворюваннях, а також при бактеріальних інфекціях. Окремо варто згадати вагітних, у яких також відзначається легке зниження рівня тромбоцитів. Нормою є рівень тромбоцитів у межах 150-400 тис/мкл.
5
Підвищення числа лейкоцитів може вказувати на інфекційно-запальні захворювання, інтоксикацію, злоякісні новоутворення і гемобластози. Але іноді лейкоцити підвищуються внаслідок травми, фізичного навантаження і оперативного лікування. Анемія, аутоімунні захворювання, виснаження і хвороби системи кровообігу можуть викликати зниження концентрації білих кров'яних клітин. Також лейкопенія спостерігається при прийомі деяких лікарських препаратів, наприклад, антибіотиків або цитостатиків. Нормальним рівнем лейкоцитів вважається 4,50-11,0 тис/мкл, але у дітей референсні значення можуть бути трохи вище 6,0-14,5 тис/мкл (а у малюків навіть до 17,5).
6
Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) змінюється залежно від різних факторів. Прискорення ШОЕ може відзначатися при запальних захворюваннях, різних інфекціях, аутоімунних захворюваннях, травмах і переломах, після значної крововтрати, при новоутвореннях і деяких інших хворобах. При дотриманні дієти і під час вагітності (в деяких випадках) ШОЕ сповільнюється. Нормою є показники в межах 0-12 мм/год.
7
Аналіз сечі призначається для виключення хвороб сечовидільної системи і для оцінки загального стану хворого. У нормі сеча має жовтий колір різних відтінків, але за наявності солей забарвлення урини може змінюватися. Неповна прозорість зразка може вказувати на наявність лейкоцитів, еритроцитів, бактерій, солей і деяких інших проблем. Все це є відхиленням від норми і вимагає спостереження і, можливо, леченія.Удельний вага сечі в нормі становить 1003-1035 г/л. Відхилення в більшу сторону буває при цукровому діабеті, наявності білка в сечі і зневодненні. Зниження відносної щільності відзначається при нецукровому діабеті, нирковій недостатності і поразці ниркових канальцев.Белок в сечі в нормі повинен бути відсутнім. Його поява може вказувати на сечові інфекції, пухлини, нефропатії, гломерулонефрит і деякі інші серйозні проблеми.Глюкоза також повинна бути відсутнім. Її поява в аналізі в першу чергу вказує на діабет, але може бути ознакою та інших болезней.Налічіе кетонових тіл у сечі може також вказувати на серйозні проблеми, наприклад, діабет, інтоксикацію, еклампсію і предкоматозное стан. Але іноді кетонурия може проявитися після важкої лихоманки або тривалого голоданія.Ерітроціти в сечі повинні бути відсутніми. Поява крові в зразку не вказує ні на що хороше. Інфекції, камені в нирках і пухлини - це лише мала частина проблем, при яких виникає гематурія.Лейкоціти в кількості більше 5 у полі зору свідчать про запальні процеси та інших гострих і хронічних захворюваннях сечостатевої сістеми.Солей і бактерій в аналізі бути не повинно. А ось слиз в сечі допускається в незначних кількостях.