Як визначити вік дерева.

Іноді буває потрібно визначити вік дерева. Якщо ця рослина садили ви самі або хтось із ваших родичів, то сказати, скільки це було років тому, ви зможете досить точно. Складніше визначитися з роками «незнайомого» деревного довгожителя. Є кілька методик для датування вік а дерев. Одним з найбільш точних способів визначення є підрахунок річних кілець на зрубі стовбура.
Вам знадобиться
  • - пила або бурав Пресслер;
  • - розчини для підфарбовування деревини;
  • - мікроскоп або лупа.
Інструкція
1
Зробіть спіл, по можливості ближче до землі. Для більшої зручності знадобиться пару гуртків. Для широколистих порід спіл можна зробити по косою, так збільшиться ширина кілець. Добре відшліфуйте місце спила. Розгляньте за допомогою лупи або бінокулярного мікроскопа річні кільця. Якщо ж розрізнити їх все одно складно, нанесіть на деревину спиртовий розчин аніліну або двухлористого заліза, синьку або розбавлені чорнило.
2
Якщо зрубати дерево неможливо, то використовуйте лісової приростного бурав Пресслер. У потрібному місці візьміть буравом пробу. Витягніть циліндрик деревини та порахуйте річні кільця на ньому, так само, як на зрубі стовбура. За допомогою цього пристосування також можна легко виміряти річні шари.
3
Для визначення вік а хвойних (сосна, ялина, ялиця, кедр) дерев необхідності в перерахованих вище двох способах немає. Вік хвойніков можна дізнатися, вважаючи мутовки на стовбурі. Мутовкой називається веерообразное розбіжність гілок на стовбурі дерева. Підрахуйте кількість мутовок. До отриманого значення для сосни додайте 3 роки, для ялини - 4, для ялиці - 5, для кедра - 10. Додавати ці цифри потрібно, тому що перша колотівка у різних дерев з'являється не в перший рік життя. Отримане число і буде вік ом дерева.
4
Можна і приблизно визначити вік рослини, знаючи тривалість життя окремих видів. Так, осика не живе більше 100 років, частіше гине в 80 від хвороб деревини. Дуб є довгожителем - в середньому зростає до 400-500 років. Тиси живуть до 2000 років. Кипарис може дожити і до 4000-5000 років. Секвойя - до 7000.
Зверніть увагу
Слід пам'ятати, що в країнах тропічного клімату, де сезонність чітко не спостерігається, підрахунок річних кілець у дерев неможливий. Для визначення віку там буде потрібно мікроскоп, який дозволить чітко розглянути клітини деревини.
Корисна порада
Не варто покладатися при визначенні віку на товщину стовбура дерева. При несприятливих умовах (слабка освітленість, болотисті грунту, пошкодження шкідниками або хворобами, пожежі) діаметр стовбура пригнобленого дерева буде набагато менше, ніж у рослини того ж віку, що не страждало від таких впливів.
При дослідженнях лісу регулярно виникає необхідність визначити вік того чи іншого дерева. Це часом буває необхідно і на дачній ділянці, коли вирішується питання, потрібно вирубувати те чи інше дерево чи ні. Столітній дуб може стати гордістю вашої ділянки, та й усього селища теж. Крім того, садівникові буває необхідно знати вік дерева, щоб вчасно зробити щеплення або взяти прищеплювальний матеріал.
Вам знадобиться
  • -трубчаста свердло з шомполом і поршень до нього;
  • -Садово вар.
Інструкція
1
Якщо ви хочете визначити вік спиляного дерева, просто порахуйте річні кільця. Вважати їх необхідно від центру. Кільця можуть бути різного розміру в залежності від погодних умов в кожен конкретний рік. Подивившись на спіл, ви обов'язково побачите світлі і темні кільця і зверніть увагу на те, що вони чергуються. Вважайте або тільки світлі кільця, або тільки темні.
2
Бажаючи визначити вік дорослого живого дерева, яке ви припускаєте зберегти, скористайтеся трубчастим свердлом. Знайдіть ділянку стовбура, вільний від сучків. Зачистіть верхній шар кори (можна не до деревини, а так, щоб отримати рівну площадку). Висвердлите керн деревини наскрізь. Свердло повинно бути спрямоване по можливості строго горизонтально і точно по діаметру стовбура.
3
По закінченні свердління витягніть свердло. За допомогою шомпола з свердла вийміть керн деревини. Розгляньте його. Ви побачите чергування річних кілець. Порахуйте їх і поділіть отримане число на 2. Це число і буде віком дерева.
4
Після висвердлювання керна дерево потрібно підлікувати. Для цього отвір, що залишився після свердління, замажте садовим варом з обох сторін. Доросле сильне дерево зазвичай легко переносить подібні процедури, якщо відразу ж вжити заходів для ліквідації наслідків наукового експерименту.
5
Якщо дерево невелике та свердління може призвести до його загибелі, то вік можна визначити по річних мутовкой. Річними мутовками називаються потовщення стовбура, що виникають після сезонної паузи зростання. Такі мутовки мають не всі дерева. Помітні вони тільки у молодих екземплярів. Тому такий метод можна застосовувати не завжди. Найчастіше по мутовкой вважають вік хвойних дерев.
Зверніть увагу
У деяких дерев з віком починає гнити серцевина. Внутрішні річні кільця при цьому руйнуються, утворюючи дупло. Визначити вік такого дерева стає практично неможливо.
Корисна порада
Трубчасте свердло являє собою сталеву трубку, що має з одного боку зубчасту крайку, а з іншого - наскрізне поперечний отвір для кріплення ручки-ворота, яку обертають при свердлінні. Трубчастої свердло комплектується шомполом для вилучення висвердленого керна. Такі свердла зазвичай виготовляються на замовлення. Зробити його може будь-який кваліфікований інструментальник.