Як подолати труднощі в навчанні читання.

Сучасні першокласники, як правило, вже вміють читати. Батьки намагаються навчити своє чадо читання і чим раніше, тим краще. Але в школу діти приходять з різним рівнем підготовки. І якщо, читаючи, дитина робить це, пропускаючи або замінюючи літери, погано розуміє зміст прочитаного, заковтує закінчення, робить це дуже повільно, то необхідно бити тривогу.
Інструкція
1
Зверніться за допомогою до логопеда. Якщо артикуляційний апарат недостатньо рухливий, тобто губи, язик, нижня щелепа рухаються неузгоджено, вимова невиразне, то швидкість читання буде низькою. Логопед допоможе виявити точні причини порушень і зможе їх підкоригувати.
2
Виявити характер утруднень вам допоможе вчитель. Обстежуючи навички читання у дитини, треба враховувати індивідуально-типологічні, вікові особливості, а також можливості читання. Обстеження має проходити з використанням текстів зі шкільної програми. При цьому звертається увага: на правильність читання - розстановка наголосів, помилки в закінченнях слів, заміна або пропуски букв, складів, слів, прийменників, неузгодженість прикметників з іменниками; темп або швидкість прочитання тексту - повинен бути близький до розмовної мови; виразність - емоційне читання з правильною розстановкою логічних наголосів. Вимога до виразності пред'являється тоді, коли учень читає цілими словами вже побіжно, а не на етапі послогового читання. Після прочитання задаються завдання і питання, які допоможуть виявити розуміння змісту прочитаного. Усвідомленість читання є дуже важливою складовою навику, що вимагає проверкі.Еслі учень не володіє навичкою читання, тоді потрібно спробувати визначити, чи вміє він складати з букв склади, а склади в слова, читати їх, і взагалі, чи знає він окремі літери. Із цією метою можна використати касу букв.
3
Визначити труднощі в навчанні читанню вам допоможе психолог, який зможе протестувати дитину і виявити відхилення у розвитку основних психічних процесів. Дуже важливо для процесу навчання читання достатній рівень розвитку уваги, пам'яті, орієнтування в просторі, мови і слуху. За результатами тестування фахівець дасть вам рекомендації з розвитку відстаючих у розвитку функцій.
4
Більш точно виявити причини труднощі навчання дитини вам допоможе нейропсихологическая діагностика. За її результатами можна зробити достовірний висновок про рівень розвитку психічних функцій: пам'яті, тактильного, слухового і зорового сприйняття, уваги, мови, просторових уявлень, мислення, довільної регуляції і самоконтролю. Всі ці процеси базові і визначають успіх у навчанні дитини в школі. За підсумками дослідження фахівець-нейропсихолог проведе консультацію, в ході якої детально пояснить результати діагностики, дасть загальні рекомендації і намітить корекційну роботу з урахуванням особистісних і фізіологічних особливостей школяра.
В школі проводять контроль над швидкістю читання, і далеко не всі отримують хороші результати. Діти, які багато читають вдома, не відчувають проблем при здачі даного тесту. Якщо у дитини виникають труднощі і його неможливо змусити читати, ситуація не безнадійна.
Інструкція
1
Сходіть з дитиною в книжковий магазин. Нехай сам вибере цікаву книгу або декілька книг. Повірте, ваші витрати окупляться радістю, коли дитина підніме успішність у школі. На жаль, деякі діти жодного разу не були з батьками в книжковому магазині. І ми ще дивуємося, що у них є труднощі в читанні.
2
Не читайте дитині обрану книгу вголос. Він швидко подивиться картинки і його інтерес до книги охолоне. Дайте дитині завдання - скласти вікторину для мами і тата. Поясніть, що ви збираєтеся влаштувати сімейне свято. Мама приготує щось смачненьке. Тато купить продукти. А дитина повинна зробити вікторину для дорослих.
3
Поясніть дитині, що дорослі багато знають. Щоб вікторина вийшла цікавою, треба поставити їм найскладніші питання. Знайти такі питання можна в книзі, яку ви купили. Покажіть дитині, як знайти в книзі "складне" слово і придумати питання.
4
Домовтеся про конкретні терміни складання вікторини. Дитина повинна знати, що треба встигнути прочитати всю книгу. Якщо книга товста, домовтеся про складанні питань по окремій частині книги.
5
Скажіть дитині, що коли дорослі відповідять на всі питання вікторини, вони зроблять свою вікторину. І використовуватимуть цю саму книгу. Тому треба все уважно прочитати.
6
У дитини не все може вийти відразу. Заспокойте його, щоб тягар відповідальності не псувало настрій. Але дайте зрозуміти, що йому доручено серйозна справа і треба довести його до кінця. Не прагніть йому "допомогти", він сам впорається.
Зверніть увагу
В сім'ях, де батьки люблять книги, діти читають дуже добре. Якщо ви самі проводите час біля комп'ютера і телевізора, не сваріть дитину за погані оцінки з читання. Покажіть приклад.
Корисна порада
Вигадуйте для дитини інші ігри по книгам. Призначайте призи. Робіть з цього свято. Поступово дитина навчиться читати швидко.