Як запаяти алюмінієвий радіатор.

Алюміній - метал, важко піддається пайку. Цим же якістю володіють і практично всі його сплави. Причиною складнощів є миттєве утворення оксидної плівки на поверхні алюмінію. Тим часом, з нього роблять радіатори як для автомобілів, так і для опалення житла. А ці пристрої мають властивість періодично виходити з ладу. Наприклад, давати текти. І що в таких випадках робити? Можна, звичайно, замінити. Але потрібна сума не завжди може виявитися в кишені. У цьому випадку радіатор можна спробувати запаяти.
Вам знадобиться
 • - Радіатор.
 • - Тигель.
 • - Паяльник.
 • - Канифоль.
 • - Залізні тирсу.
 • - Припій.
 • - Кухонна сіль.
 • - Сірчанокислий натрій.
 • - Хлористий калій.
 • - Хлористий літій .
 • - Криоліт.
 • - Ступка з товкачиком.
Інструкція
1
Насамперед, підготуйте місце пайки. Очистіть його від сторонніх забруднювачів, фарби, мастильних речовин і тому подібного. Зачистіть його наждачним папером. Оксид алюмінію видалити не вдасться, так що намагатися це робити не варто. У місці пайки деталь повинна бути сухою. Вода робить пайку неможливою і навіть небезпечною. Існує кілька способів пайки алюмінію.
2
В окремому тиглі розплавте каніфоль, в яку при помішуванні додайте чисті дрібні залізні ошурки в співвідношенні 2 частини каніфолі на 1 частина тирси. Дайте суміші охолонути і надалі використовуйте її як флюс при пайку.
3
Процес пайки виглядає так. На попередньо підготовлену поверхню нанесіть железоканіфольний флюс і натріть їм за допомогою розігрітого паяльника зону пайки. Потрібно чітко стежити, щоб каніфоль захищала поверхню алюмінію від доступу повітря. У момент, коли по поверхні починає інтенсивно розтікатися каніфоль, потрібно ввести в зону пайки звичайний олов'яно-свинцевий припій, яким і облужівают запаяний предмет, знову ж у присутності залізної тирси. Залізні ошурки грають роль абразиву, що руйнує оксидну плівку. Далі пайка проводиться звичайним способом.
4
Якщо потрібно отримати високоміцний шов, застосовуються спеціальні припої на основі вісмуту і плавні. Можна використовувати наступний рецепт. На 95 вагових частин олова візьміть 5 вагових частин вісмуту. Розплавте все це в керамічному тиглі в муфельній печі або на газовому пальнику. Це буде припій.
5
Виготовте плавень (застосовується замість флюсу). 6,5% чистого кухонної солі, 4% сірчанокислого натрію, 23% хлористого літію, 56% хлористого калію і 10% кріоліту ретельно подрібніть окремо. Порошки змішайте. Зберігати суміш потрібно в посудині з щільно закривається пробкою або кришкою, оскільки вона сильно вбирає вологу.
6
На зону пайки спочатку нанесіть плавень. Після його розтікання по прогрітій поверхні проводиться пайка вісмуто-олов'яним припоєм. Під час пайки потрібно стежити, щоб кількість плавня було достатнім для покриття всієї зони пайки.
Зверніть увагу
Паяльник повинен бути потужним і обов'язково добре прогретим.Незавісімо від застосовуваних методів і рецептів пайки по закінченні запаювання утворився шов потрібно очистити від забруднювачів і продуктів окислення, що утворилися в процесі.
Алюмінієві і біметалічні радіатори розбираються аналогічно чавунним. Основна різниця полягає в менших розмірах ключа і ніпеля. Однак слід враховувати деякі особливості та нюанси.
Вам знадобиться
 • - набір накидних і торцевих ключів;
 • - радіаторний ключ;
 • - нові прокладки та втулки.
Інструкція
1
У першу чергу від'єднайте алюмінієвий радіатор від системи опалення та злийте воду з нього. Якщо система опалення складається з поліпропіленових або металопластикових труб, для цього необхідно розгвинтити розбірні сполучні муфти. Складніше відключати радіатор від системи опалення з металевих труб. Спробуйте розібрати зганяння на підводі до радіатора. Якщо це не вийде, розріжте зганяння, а при монтажі встановіть новий.
2
Відкрутіть кріплення радіатора, якщо вони є. Зніміть його з гачків. Покладіть радіатор на рівну площину - на підлогу або на стіл. Заздалегідь підкладіть яку-небудь підстилку з тканини або картону, так як з нього може витекти залишилася бруд і вода. Якщо покласти радіатор лицьовою стороною до себе, на радіаторних секціях і ніпелях з правого боку буде права різьба, з лівого боку - ліва. Демонтувавши фільтр, відразу ж прочистите його: майже завжди там накопичується сміття різного роду.
3
Візьміть накидний або торцевий ключ потрібного розміру і відкрутіть різьбові з'єднання радіаторних секцій в потрібному напрямку. Для зручності користуйтеся ключем з тріскачкою. Потім приготуйте спеціальний радіаторний ключ. Якщо такий відсутній і дістати його немає можливості, зробіть його самостійно з прутка і зварювального апарату. Ключ повинен мати вушко для ручки з одного боку, а з іншого - плоску викрутку такої ширини, щоб вона з невеликим зазором проходила крізь отвори ніпелів і впиралася в їх внутрішні виступи.
4
Відкрутіть ніпель. Для цього вставте на відповідну глибину радіаторний ключ у відкрите ніпельні отвір. При цьому будьте вкрай обережні і обертайте ключ у напрямку різьблення. При помилку у визначенні напрямку різьблення і зайвих зусиллях ви зірвете її. Прокладки між секціями при розбиранні відразу ж зачищайте, силіконові прокладки під пробкою видаляйте. При складанні радіатора встановіть нові.
5
Зверніть увагу, що деякі моделі алюмінієвих радіаторів є нерозбірними. Проявивши надзвичайних зусиль, можна розібрати і їх, але зібрати вже навряд чи вдасться.