Як визначити частині світу.

Щоб вижити в екстремальних умовах, необхідно вміти орієнтуватися на місцевості. У випадку якщо ви заблукали в лісі, потрібно вибрати вірний напрямок, в якому ви зможете слідувати і вибратися з гущавини. Для цього необхідно визначити сторони світла , а зокрема розібратися, де знаходиться північ. Найлегший спосіб - це скористатися компасом, але не завжди це просте пристосування є під рукою. Тому потрібно знати й інші способи визначення частин світла .
Інструкція
1
Визначте північ по Полярній зірці. Цей спосіб можна використовувати тільки в Північній півкулі в ясну ніч, коли на небі добре видно зірки. Знайдіть сузір'я Великої Ведмедиці (воно схоже на великий ківш), визначте приблизну відстань між двома крайніми зірками ковша і відкладіть його п'ять разів по злегка зігнутої лінії. Кінець відкладеного відрізка повинен збігтися з останньою зіркою хвоста Малої Ведмедиці. Це і є Полярна зірка, яка завжди вказує на північ. Південь знаходиться з протилежного боку, захід - ліворуч від півночі, а схід - справа.
2
В денний час визначити частини світла можна за допомогою годинника та сонця. Але в даному випадку в першу чергу потрібно знайти південь. Розгорніть годинник таким чином, щоб годинна стрілка була направлена в сторону сонця. Кут, який утворюється між цифрою 12 (в Росії замість цифри 12 потрібно дивитися на цифру 1) і часовою стрілкою, розділіть навпіл. Лінія, яка ділить цей кут, буде направлена в сторону півдня. Відповідно північ буде навпаки, схід - зліва, а захід - праворуч від півдня.
3
Існують і народні способи, що допомагають зорієнтуватися на місцевості: - лишайник і мох гущі на північній стороні поверхні дерева, пня, каменю і т.д.; - Ялина і сосна виділяють більше смоли з південної сторони. Особливо це помітно в жарку погоду; - більшість грибів росте на північній стороні дерева, в той час як на протилежній стороні їх майже не буває; - найчастіше мурахи будують мурашники з південної сторони від найближчих дерев, кущів та пнів. Мурашник з південної сторони більш пологий; - перелітні птахи восени летять на південь, а навесні - на північ; - в літній час грунт поруч з великими каменями з північного боку волога, а з південної - суха; - під час зимових відлиг і ранньою весною сніг швидше тане з південної сторони каменів і схилів; - гілки і сучки у розташованій окремо ялинки рідше з північного боку.