Як навчитися логічно мислити.

Неможливо пояснити людині найпростішу річ і, тим більше, переспорити його, написати книгу, приготувати обід, доїхати на метро до потрібної станції і навіть просто перейти дорогу, не використовуючи одну важливу здатність людського розуму - здатність мислити логічно. Логіка виховує розум і вчить людину використовувати його найефективніше.
Вам знадобиться
  • посібники з теорії логіки;
  • практика у відстоюванні своїх тверджень;
  • досвід дискусій і суперечок.
Інструкція
1
Запам'ятайте основні закони логіки. Закон перший (охороняє ваше мислення від двозначності і туманності): будь-яка думка в плині міркування повинна залишатися тотожною самій собі. Тобто починаючи розмову про якомусь предметі, стежте за тим, щоб в процесі вашого міркування значення цього поняття не змінилося, і ви не почали таким чином суперечити самому собі. Наприклад, якщо ви почали з твердження, що будь-який засіб, що викликає звикання, може називатися наркотиком, чи не заперечуйте після, що сигарети і кава до наркотиків не відносяться.
2
Закон другий (забезпечує несуперечливість мислення): два протилежних один одному твердження не можуть бути вірними одночасно, одне з них повинно бути помилковим. Наприклад, ви стверджуєте, що провели вечір п'ятниці будинки, а ваш друг Федір каже, що ви були у нього вдома і дивилися футбол. Очевидно, хтось із вас бреше.
3
Закон третій (послідовність мислення): одне з двох протилежних тверджень обов'язково істинно.
4
Закон четвертий (забезпечує доказовість мислення): будь вірна думка має переконливе підставу. Наприклад, легко довести той факт, що тільки що пройшов дощ, так як асфальт мокрий, з дерев капає вода, утворилися калюжі, одяг на багатьох людях повністю мокра. Дотримуйтеся цих законів, коли затіваєте бесіду з кимось або просто намагаєтеся пояснити щось іншій людині. Якщо ваше мислення стане чітким, несуперечливим, послідовним, то і проголошувані вами слова будуть, відповідно, більш переконливими.
5
Дотримуйтеся простої структури докази затвердження. Завжди точно визначайте сам тезу (думка, твердження). Не забувайте, що теза повинна мати потребу в доказі, не підміняти його в процесі міркування іншою тезою. Аргументи, які ви будете підбирати для доведення тези, повинні бути перевіреними (тобто істинними), ваші аргументи не можуть суперечити один одному і мають бути досить сильними для доведення тези. Аргументи повинні мати логічний зв'язок із тезою. Наприклад, до тези "Володимир ненавидить Олексія" буде не достатньо аргументу "Тому що він не привітався з ним вранці". Володимир міг просто не помітити Олексія і не привітатися з ним з цієї причини.
6
Розвивайте своє логічне мислення, спростовуючи тезу опонента. Підбирайте аргументи і доводьте їх неправдивість. Можна піти від зворотного і уявити, що пропонований вам теза - правдивий, тоді прорахуйте наслідки, до яких дана теза (в разі його істинності) призведе. Порівняйте їх з відомими фактами. Якщо виявиться суперечність, вам вдалося логічно спростувати помилковий тезу.
7
Також можете займатися непрямим спростуванням і висувати власну тезу, що суперечить тезі супротивника. Якщо доказ виявилося переконливим, то це буде свідченням про хибність тези вашого опонента. Також можете критикувати аргументи або спростовувати логічно між аргументами і тезою.
Зверніть увагу
Вимикайте емоції, коли збираєтеся розібратися в чомусь. Щоб полагодити кран, потрібен спеціальний розвідний ключ, а щоб забити цвях - молоток. Так і для кожної ситуації потрібен свій інструмент. Так що не пускайте в хід емоції, якщо ситуація вимагає включення вашої раціональної сторони, тобто логіки.
Корисна порада
Не вступайте в розмову або суперечку, якщо не обумовили предмет спору зі своїм співрозмовником. Ви можете витратити величезну кількість часу, вимовити масу розумних і непотрібних слів і в підсумку з'ясувати, що сперечаєтеся ви абсолютно про різні речі. Наприклад, ви вирішили затіяти суперечку про поп-музиці. Спочатку попросіть опонента назвати декілька виконавців, яких він відносить до поп-музиці і порівняйте його подання з вашим. Зафіксуйте основні розбіжності в поглядах опонента з вашими, можливо, необхідність спору відпаде сама собою. Слідкуйте за тим, щоб абонент не маніпулював вашими судженнями, які не відводив вас в сторону від предмета думки. Самі дотримуйтеся тих же правил.