Як визначити азот.

Азот - газ, широко використовуваний у виробництві, поряд з десятком інші інертних сполук. Транспортувати або зберігати цей газ в чистому вигляді не завжди доцільно, а деколи потрібно просто визначити наявність його в речовині. Для цього використовують метод Кьельдаля. Спосіб Кьельдаля полягає в тому, що азот, який міститься в безбілкової відфільтрованої рідини, при реакції спалювання з сірчаною кислотою переводиться в амоній. Отриманий аміак вільно виділяється після лужної реакції.
Інструкція
1
Для аналізу візьміть в обсязі 4мл кров, плазму або сироватку, розводьте її 8мл дистильованої води. В ту ж колбу додайте 8мл трихлороцтової кислоти. Добре перемішайте розчин і відфільтруйте.
2
В колбу для перегонки, влийте 5 мл відфільтрованої рідини, яка за замовчуванням буде містити 1 мл аналізованої крові. Туди ж додайте 1 мл реактиву №2, нагрівайте колбу на слабенькому полум'я до тих пір, поки не з'явиться білий пар.
3
Колбу встановіть таким чином, щоб дно її трохи стосувалося язиків полум'я. Процес спалювання вважайте закінченим, коли рідина придбає блакитний колір або стане безбарвною.
4
Колбу відставте убік для охолодження. Досить півтори-дві хвилини. В іншому випадку утворюється нерозчинний осад.
5
Лейте по стінці воду, промиваючи нею воронку. Збовтайте до повного змішування, підігріваючи колбу при необхідності.
6
Зберіть апарат, приєднаєте приймач. У приймач пустите 10 мл 0,01 н. розчину сірчаної кислоти. Внесіть одну або дві краплі метилротом. Після з'єднання всіх інгредієнтів, прістройте водоструминний насос до приймача.
7
Почніть пропускати через препарат повітря, влийте в перегінну частина 33% їдкого натрію, поки рідина з безбарвної перетвориться на темно-синю або темно-буру. Це свідчить про лужної реакції.
8
Після закінчення десяти хвилин перегонку припиніть. Закрийте кран водоструминного насоса, відкрийте пробку приймача, змийте сірчану кислоту з кінця холодильної трубки. Замініть іншим приймачем з таким же об'ємом 0,01 н. розчину сірчаної кислоти, зробіть другу перегонку.
9
У перший приймач додайте їдкий натр до отримання стійкого, протягом 30 сек, жовтого кольору.
10
Висновок: 1 мл 0,01 н. сірчаної кислоти або їдкого натрію відповідає 0,14 мг азота.Разность між кількістю сірчаної кислоти, вміщеній в приймач, і кількістю їдкого натрію, взятого при титруванні, вироблена на 0,14 мг, дорівнює кількості залишкового азоту в досліджуваному 1 мл крові. Щоб показати кількість азоту в міліграм-відсотках, треба результат помножити на 100.