Як провести дискусію.

Існує декілька способів організації колективного обговорення проблемної ситуації - мозковий штурм, брейн-ринг, круглий стіл, дискусія. За допомогою грамотно проведеної дискусії можна прийняти оптимальне групове рішення. До того ж в дискусії здатні приймати участь як молодші школярі, так і студенти та працівники компаній.
Вам знадобиться
  • аудіозаписи та відеозаписи по темі дискусії, плакати, маркери, пальчикові ляльки.
Інструкція
1
Проведення дискусії вимагає попередньої підготовки її організаторів. Визначте проблемне поле, в рамках якого буде йти обговорення. Визначившись, розбийте його на тези, які й будуть винесені на загальний розгляд. Ці тези можна уявити на дошці або раздаточном матеріалі у вигляді фактів і питань. Візуально отримана інформація сприймається краще, ніж та, яку ми тільки чуємо.
2
Вам необхідно бути добре підготовленими в теорії дискусійних питань, щоб не губитися і відчувати себе лідером. Будьте готові до того, що доведеться відповідати на несподівані питання і давати коментарі з приводу сказаного учасниками в ході обговорення.
3
Обов'язково підготуйте останні статистичні дані з проблеми. Ще Екзюпері в «Маленькому принці» зауважив, що дорослі найбільше цікавляться цифрами і дуже люблять їх порівнювати.
4
Якщо в дискусії мають взяти участь діти молодшого та середнього шкільного віку, активно використовуйте театр ляльок. Пальчикові ляльки та іграшки на руку продаються в дитячих відділах, а також їх можна виготовити самому або замовити у відповідного майстра. Як правило, кабінет психолога в установах освіти оснащений такими іграшками, тому ви можете запозичити їх у нього на час.
5
Підготуйте аудіозаписи та відеозаписи, ілюстрації та приклади з повсякденного життя, що відображають предмет дискусії.
6
На початку дискусії варто оголосити правила її проведення: - якщо хочеш щось сказати, дочекайся, поки висловиться попередній оратор; - ввічливість і повагу до всіх учасників; - обговорюючи, забороняється переходити на особистості присутніх; - якщо хто- то не бажає продовжувати тему дискусії, він може сказати про це; - якщо дискусія стосується внутрішньогрупових питань, то має сенс обмовити конфіденційність порушених тем і винесених решеній.Еслі необхідно, ви можете додати свої правила.
7
Організатор дискусії повинен вміти ставити навідні запитання, в деякій мірі провокувати учасників, тобто спонукати до активного обговорення і резюмувати сказане. Отримані висновки після обговорення кожної тези добре б також записувати на дошці.
8
В кінці дискусії підведіть загальний підсумок зустрічі і скажіть, чи вдалося досягти поставлених цілей. Присутні також можуть висловитися з цього приводу.
Корисна порада
Дискусія для молодших і середніх школярів не повинна перевищувати за тривалістю 30-40 хвилин. Підлітки і дорослі можуть витримати 1-1,5 години, але навіть їм потрібен буде перерва.