Як отримати нітрат міді.

Отримання нітрату міді - не тільки цікавий досвід з шкільного курсу хімії. Ця речовина може знадобитися, наприклад, при фарбуванні тканин або штучному патинуванні виробів з міді. Нітрат міді зустрічається в природі. Але без спеціальних геологічних знань дуже складно відрізнити Герхардт і руаіт від інших каменів. Єдине, що відрізняє багато мінерали, що містять сполуки міді - це зелене забарвлення, але не завжди є можливість дізнатися, чи міститься в камені саме нітрат міді або якесь інше речовина.
Вам знадобиться
  • - мідний дріт;
  • - азотна кислота;
  • - аміачна селітра;
  • - хімічний посуд;
  • - спиртівка або газовий пальник;
  • - витяжка;
  • - пінцет;
  • - ножиці по металу.
Інструкція
1
Наріжте мідний дріт невеликими шматочками. Довжина їх не повинна перевищувати 1 см. Чим дрібніше вони будуть, тим краще. Замість дроту можна взяти будь-який інший мідний предмет, який не шкода подрібнити. Чим чистіше мідь, тим краще йде реакція і тим менше утворюється сторонніх домішок.
2
Налийте в посудину азотну кислоту. Пам'ятайте про те, що це дуже їдка кислота, а що утворюється в результаті реакції речовина відноситься до помірно токсичних, тому застосовуйте всі запобіжні заходи. Працювати краще в рукавичках, а реакцію проводити в витяжній шафі.
3
Опускайте по одному шматочки міді, поки не припиниться реакція. Мідь з азотною кислотою реагує досить активно, тому реакція йде бурхливо. Реакція виглядає так: 3Cu + 8HNO3 = 3Cu (NO3) 2 + 2NO + 4H2O. Як видно з цієї формули, окрім нітрату міді в результаті реакції виходить ще окис азоту та вода. Для того щоб позбутися від отруйної окису азоту, реакцію необхідно проводити у витяжній шафі.
4
Якщо вам потрібен нітрат міді для фарбування тканин, травлення плат або патинування виробів, залиште його в розчині. Якщо ви хочете отримати кристали, розчин необхідно випарити. Зробіть це на спиртівці або газовому пальнику. При наявності води у вас вийде речовина блакитного або навіть темно-синього кольору. Безводний нітрат міді виглядає як білий порошок.
5
За відсутності вдома азотної кислоти можна отримати нітрат міді іншим способом, з аміачної селітри і міді. Розплавте селітру. Це можна зробити в невеликій баночці або навіть просто в ложці. Опустіть в селітру шматочок міді. Недолік цієї реакції, яку можна виразити формулою 2NH4NO3 + Cu -> Cu (NO3) 2 + 2NH3, полягає в тому, що виділяється багато аміаку, який має вкрай неприємний запах. Тому і цю реакцію необхідно проводити у витяжній шафі.
Зверніть увагу
Для реакції вам знадобиться червона мідь, оскільки вона чистіша.