Як отримати спектр.

Словом « спектр » великий англійський учений Ісаак Ньютон позначав багатоколірну смугу, яка виходить при проходженні сонячного променя через трикутну призму. Смуга ця дуже схожа на веселку, і саме її-то найчастіше називають спектр ом і в звичайному житті. Між тим, кожна речовина має свій власний спектр випромінювання або поглинання, і їх можна спостерігати, якщо провести декілька експериментів. Властивості речовин давати різні спектр и широко застосовується в різних сферах діяльності. Наприклад, спектр альний аналіз є одним з найточніших криміналістичних методів. Дуже часто цей метод використовується і в медицині.
Вам знадобиться
  • - спектроскоп;
  • - газовий пальник;
  • - маленька керамічна або порцелянова ложка;
  • - чиста кухонна сіль;
  • - прозора пробірка, наповнена вуглекислим газом;
  • - потужна лампа розжарювання;
  • - потужна «економічна» газосвітних лампа.
Інструкція
1
Для дифракційного спектр оскопили візьміть компакт-диск, маленьку картонну коробочку, картонний футляр від градусника. Виріжте шматок диска за розміром коробочки. На верхній площині коробки, поруч з її короткою стінкою, розташуйте окуляр під кутом приблизно 135 ° до поверхні. Окуляр являє собою шматок футляра від градусника. Місце для щілини виберіть експериментально, по черзі протикаючи і заклеюючи дірочки на інший короткої стінці.
2
Навпаки щілини спектр оскопили встановіть потужну лампу розжарювання. В окулярі спектр оскопили ви побачите безперервний спектр . Такий спектр альний склад випромінювання існує у будь-якого нагрітого предмета. У ньому немає ліній виділення і поглинання. У природі цей спектр відомий як веселка.
3
Наберіть в маленьку керамічну або фарфоровий ложку солі. Направте щілину спектр оскопили на темний несвітними ділянку, що знаходиться вище світлого полум'я пальника. Введіть в полум'я ложку з сіллю. В момент, коли полум'я забарвиться в інтенсивно жовтий колір, в спектр оскопили можна буде спостерігати спектр випромінювання досліджуваної солі (хлористого натрію), де особливо яскраво буде видна лінія випромінювання в жовтій області . Такий же експеримент можна провести з хлористим калієм, солями міді, вольфраму і так далі. Так виглядають спектр и випромінювання - світлі лінії на певних ділянках темного тла.
4
Направте робочу щілину спектр оскопили на яскраву лампу розжарювання. Помістить прозору пробірку, наповнену вуглекислим газом так, щоб вона перекрила робочу щілину спектр оскопили. В окуляр можна спостерігати безперервний спектр , пересічений темними вертикальними лініями. Це так званий спектр поглинання, в даному випадку - вуглекислого газу.
5
Направте робочу щілину спектр оскопили на включену «економічну» лампу. Замість звичного безперервного спектр а ви побачите набір вертикальних ліній, розташованих в різних частинах і мають здебільшого різні кольори. Звідси можна зробити висновок, що спектр випромінювання такої лампи сильно відрізняється від спектр а звичайної лампи розжарювання, що на око невідчутно, але впливає на процес фотографування.
Зверніть увагу
Існує 2 типу спектроскопів. У першому використовується прозора дисперсійна тригранна призма. Світло від досліджуваного об'єкта подається на неї через вузьку щілину і спостерігається з боку іншої грані за допомогою окулярної трубки. Щоб уникнути світлових перешкод, вся конструкція накривається світлонепроникним кожухом. Вона може також складатися з ізольованих від світла елементів і трубок. Застосування лінз в такому спектроскопі необов'язково. Другий тип спектроскопа - дифракційний. Основним його елементом є дифракційні грати. Світло від об'єкта теж бажано подавати через щілину. В якості дифракційних решіток в саморобних конструкціях зараз часто використовують шматки від CD і DVD дисків. Для запропонованих експериментів підійде будь-який тип спектроскопа; Кухонна сіль не повинна містити йоду; Експерименти краще проводити з помічником; Всі експерименти краще проводити в затемненому приміщенні і обов'язково на чорному тлі.
Корисна порада
Для того щоб отримати вуглекислий газ в пробірці, помістіть туди шматочок звичайного шкільного крейди. Залийте його соляною кислотою. Отриманий газ зберіть в чисту пробірку. Вуглекислий газ важчий за повітря, тому він буде збиратися внизу порожній пробірки, витісняючи з неї повітря. Для цього в порожню пробірку опустіть трубку від джерела газу, тобто від пробірки, в якій була реакція.