Як навчитися читати з листа.

В кожному предметі є своя методика навчання. Вона допомагає максимально швидко і ефективно засвоювати знання. Не є винятком і музика. Зокрема, її дуже важливий компонент - вміння читати з листа . На що варто звернути увагу при отриманні цієї навички?
Вам знадобиться
  • - лист з інформацією,
  • - музичний інструмент.
Інструкція
1
З давніх пір відзначається важливість вміння читати з листа . Цей навик до середини 19 ст. всі великі музичні навчальні заклади Росії та світу в обов'язковому порядку включали в свої програми. Читання з листа розвиває слух, мислення і рухові навички, дозволяє швидко орієнтуватися в клавішах, готує учня до подальших виступів у музичних колективах. Розуміючи, для чого вам потрібно вміти читати з листа , навчання цього піде простіше.
2
Індивідуальний талант має своє значення при навчанні читання з листа , але досвід теж грає свою велику роль, тому приділяйте достатньо часу цьому аспекту.
3
Добре вивчіть всі графічні зображення нотного запису. В іншому випадку ви будете витрачати час на те, щоб згадати символ, в мелодії будуть виникати паузи, що категорично не можна допускати.
4
Навчіться грати «наосліп», тобто не дивлячись, на клавіші. Якщо погляд буде стрибати з листа на руки, то висока ймовірність втратити відтворений фрагмент, що призведе до плутаності темпу музики і паузам в грі. Пробуйте грати в темряві або з закритими очима.
5
Постійно розвивайте свій слух і репетируйте. Для читання з листа важлива зв'язка трьох компонентів - бачити, чути і грати. Чим більше у вас досвід, тим легше вам буде не просто бачити, що вам потрібно зіграти, але і логічно розуміти, як далі може розвиватися мелодія.
6
Розвивайте в цілому свою пам'ять будь-якими способами. Це дозволить вам запам'ятовувати музичний фрагмент. Поки ви його будете відтворювати, очима ви будете читати вже наступний фрагмент, запам'ятовувати його, програвати і т.д. У музичних школах часто використовують такий спосіб тренування пам'яті. На невеликий період часу вам показують нотний лист. Ви повинні запам'ятати і відтворити побачений фрагмент. Тренуватися подібним чином ви можете і вдома самостійно.
Читання з листа - в музично-виконавської термінології навик гри твори по нотах, частіше в перший раз. Як такої цю навичку є у кожного музиканта, який вміє розрізняти ноти, але у вузькому сенсі грою з листа називається виконання в оригінальному темпі, з урахуванням всіх авторських вказівок і нюансів.
Інструкція
1
Твердо вивчите музичну теорію. У вас не повинно виникати плутанини між нюансами «крещендо» і «димінуендо», а вже тим більше при розрізненні нот скрипкового і басового ключа.В цьому питанні відомості можна почерпнути з підручників з елементарної теорії музики авторів Вахромєєва, Способіна та ін. Це перший і найпростіший крок на шляху до вміння швидко читати з аркуша.
2
Грайте якомога більше. Навик читання з аркуша в чому залежить від пам'яті - візуальної, механічної, логічної, моторної та інших видів. Під час виконання ви задіюєте їх усі. Чим більше творів ви можете вивчити, тим краще.
3
Кожен день починайте розучувати новий твір. Необов'язково вивчати його напам'ять. Намагайтеся якомога чіткіше передати всі нюанси, зазначені композитором: динаміку, настрій, прикраси тощо.
4
Починайте заняття в повільному темпі. Ваше завдання на перших порах - прочитати з аркуша всі ноти і всі штрихи. Вибирайте якомога більш повільний темп, у відповідності зі своїми можливостями. Якщо ви встигаєте прочитати всі знаки, значить, темп обраний правильно.
5
Вибирайте твори у відповідності зі своїм виконавським рівнем. У перші роки навчання не зазіхає на імпресіоністів, навіть музика епохи романтизму буде здаватися занадто складною. Взагалі орієнтуйтеся за спеціальними самовчителях, складеним за роками навчання. Однак врахуйте: необов'язково збірник для другого класу підійде самоука, що вивчають музику другий рік. Цілком можливо, що ви або ще не дійшли до цього рівня, або вже минули його. Аналізуйте нотний текст перед тим, як грати.
6
Грайте без інструменту. Сядьте, відкрийте ноти, почніть їх читати очима. Одночасно уявляйте їх на клавіатурі, грифі, клапанах. Продумуйте аппликатуру, положення кисті (для духових - і амбюшур), програвайте в голові мелодію. Якщо руки мимоволі приймають відповідне становище, не обсмикуйте себе - це хороший знак.После такої вправи сядьте і зіграйте твір, використовуючи результати цього зорового аналізу.