Як визначити швидкість води.

Швидкість течії річки необхідно знати, щоб поставити міні-електростанцію на невелике село або кемпінг. Це потрібно і для розрахунку міцності поромної переправи, і для визначення ступеня безпеки зони відпочинку. Швидкість течії в різних місцях однієї і тієї ж річки може бути неоднакова, і даний метод дозволяє визначити її в конкретному місці. Для організації пляжу необхідно знайти ділянку річки з найбільш повільним перебігом, а для електростанції - з найпотужнішим.
Вам знадобиться
  • Секундомір
  • землемірними циркуль
  • Довга мотузка
  • Дерев'яні кілки висотою 1 м, загострені з одного кінця
  • Плаваючий предмет
Інструкція
1
Виберіть підходящу ділянку берега, де течія річки прямолінійно і можна відміряти мірний відрізок. Вбийте в землю дерев'яний кілок, і від нього за допомогою землемірного циркуля відміряйте відстань, рівну 50 або 100 м. Мірний відрізок повинен бути паралельний березі (течією) річки і прямолінійний. Контроль прямолінійності найкраще провести, натягнувши уздовж мірної лінії мотузку, закріплену на кінцях дерев'яними кілками.
2
До кожного колу прив'яжіть горизонтальну палицю, так, щоб вона була перпендикулярно мірної лінії і направлена в сторону річки. Ці палки називаються траверсами і служать для «прицілювання» при замірах. В замере повинно брати участь не менше трьох осіб.
3
Сам процес виміру швидкості відбувається так. Один з учасників бере плаваючий предмет і йде від початку мірної лінії вгору за течією. Другий учасник знаходиться у кола, який відзначає початок мірного відрізка. Він спостерігає протягом річки вздовж візується палки. Третій учасник перебуває у кінцевого кола, також спостерігаючи протягом річки вздовж траверса. Секундомір знаходиться у третього учасника.
4
Замір починається з переклички, причому починає її третій учасник. Він кричить: «Готовий!», За ним про готовність заявляє другий. Перший оголошує про старт і кидає предмет в річку. Коли предмет співпаде з першим траверсом, другий учасник кричить: «Раз!». За цим сигналом третій учасник включає секундомір і вимикає його в момент перетинання предметом його траверса.
5
Знаючи відстань між траверсами і час проходження цієї відстані предметом, обчисліть середню швидкість течії річки на вимірному ділянці по формулі v = s/t, де v - швидкість течії, s - довжина мірного ділянки, t - витрачений час. Для точності проведіть вимірювання кілька разів і знайдіть середнє арифметичне значення.
Зверніть увагу
Плаваючий предмет повинен бути помітним. Це може бути яскравий гумовий м'яч, пінопластовий поплавок, в крайньому випадку - звичайна доска.Ізмеренія потрібно обов'язково проводити в безвітряну погоду, щоб звести до мінімуму вплив вітру на поплавок. Чим довша мірний відрізок - тим краще, оскільки визначення швидкості буде більш точним. Учасники заміру повинні добре чути один одного. Для організації заміру на великому мерном ділянці можна використовувати мобільні телефони або портативні радіостанції.
Корисна порада
Під час заміру не рекомендується користуватися жестами і візуальними сигналами, оскільки очі учасників заміру повинні бути зайняті наглядом за перебігом. Існують прилади, що дозволяють вимірювати швидкість потоку води, але вони проводять точкові виміри, що не дозволяють скласти загальну картину на досліджуваній ділянці.