Як зробити трансформатор струму.

Трансформатори широко застосовуються в електричних ланцюгах, де потрібно підвищити або знизити напругу, в залежності від того, якої сили потрібна електроенергія. Трансформатори допомагають передавати енергію на значні відстані без істотних втрат і витоків. У деяких випадках в побутових цілях потрібно отримати напруга в 8 або 12 В. Тому іноді доцільно зробити трансформатор своїми руками.
Вам знадобиться
  • Жерстяна банка, ізольований провід, чертежная калька, картон, дерев'яна дощечка, ластик.
Інструкція
1
Усвідомте для себе загальну конструкцію трансформатора. Він являє собою виконаний з заліза сердечник, на який намотана ізольована дріт у вигляді окремих котушок. Котушки намотані одна на іншу або ж розташовані один навпроти одного на загальному сердечнику. Вихідна напруга знаходиться в залежності від співвідношення витків на вторинної та первинної котушках.
2
Розрахуйте необхідний коефіцієнт трансформації. Так, якщо видати до первинної обмотки трансформатора напруга 120 В, то за умови, що вторинна обмотка в 6 разів менше первинної, з вторинної обмотки ми знімемо напругу в 20 В. Коефіцієнт трансформації буде дорівнювати 6: 1. Врахуйте при підрахунку втрати енергії (для більш точного розрахунку існують спеціальні формули).
3
За умови, що вам не потрібно знімати з трансформатора великий струм, візьміть для первинної обмотки ізольований провід в подвійній шовкової ізоляції перетином приблизно 0,3 мм. Для вторинної обмотки підійде провід перерізом 0,8-1 мм.
4
З жерсті виготовте сердечник (підійде звичайна консервна банка). Наріжте смужки шириною 20 мм і довжиною 270 мм. Буде потрібно 80 таких смужок. Нарізані смужки слід отжечь в печі, після чого дати їм охолонути в золі. Потім зчистіть окалину і покрийте смужки лаком.
5
З товстого картону виготовте каркас для котушки. Виріжте щічки і стовбур. Надіті на стовбур щічки повинні щільно сідати на нього і не просуватися далі. Щічки приклейте столярним клеєм і залиште каркас для просушування. Після висихання намотайте на Карському три шари креслярської кальки.
6
Проведіть намотування котушок, акуратно укладаючи витки один до іншого. Через кожні два-три ряди прокладайте шар креслярської кальки по всій ширині котушки. Потім таким же чином і в тому ж напрямку намотайте вторинні витки, прокладаючи їх папером. Обов'язково робіть відводи від сорокового і вісімдесятого витків довжиною близько 100 мм. Відводи робіть на другий щічки каркаса.
7
Готову котушку обмотайте кількома шарами паперу, обробленої парафіном, а потім картоном.
8
В котушку вставте залізні смужки до половини їх довжини. Набейте внутрішній отвір котушки пластинами якомога тугіше. Дотримуйтесь при цьому обережність, щоб не порізати каркас і ізоляцію проводу. Вставлений сердечник зігніть навколо каркаса і з'єднайте внизу. При цьому слід залишити між сердечником і каркасом повітряний зазор близько 20 мм. Накладіть на шов (місце переплетення пластин) металевий хомутик.
9
Прикріпіть готовий трансформатор до дерев'яної дощечці товщиною близько 20 мм. Для кріплення використовуйте металеві дужки, які огинають нижню частину сердечника. Щоб трансформатора не гудів, встановіть його на гумові ніжки (їх можна зробити зі звичайного ластику).