Як виправити вимову.

Недоліки вимови звуків дитиною необхідно виправляти. Починати цю роботу потрібно приблизно з 5 років, щоб в школу малюк пішов з чистим і чітким вимовою . Найкраще для цього звернутися до логопеда. Однак така можливість є не завжди. У цьому випадку можна спробувати вирішити проблему самостійно, в домашніх умовах. Для всього циклу занять з дитиною вам обов'язково будуть потрібні два дзеркала, для вас і для дитини, щоб він і ви могли візуально контролювати виконання вправ. Що ж потрібно зробити, щоб виправити вимову дитині? Цей процес включає в себе 5 етапів. Розглянемо їх детальніше.
Вам знадобиться
  • Два дзеркала
Інструкція
1
Підготовчий етап готує мовний апарат до правильної артикуляції. Почніть з артикуляційної гімнастики. Цих вправ існує досить багато, і робити їх слід обов'язково перед дзеркалом. «Годинки»: відкрити рот, губи розтягнути в посмішку, кінчиком вузького мови тягнутися спочатку до одного куточка рота, а потім - іншому. «Змійка»: широко відкрити рот, вузький мову висунути вперед, як можна сильніше, а потім прибрати всередину рота. «Гойдалки»: відкрити рот, мовою тягнутися поперемінно до носа і підборіддя. «Маляр»: відкрити рот, широким кінчиком язика, проводити від верхніх різців до м'якого піднебіння. Гімнастику артикуляції слід робити 3-4 рази в день по 5 хвилин. Після того, як ви зможете виконувати вправи швидко і безпомилково, можна переходити до наступного етапу.
2
Постановка звуку здійснюється різними способами, в залежності від його артикуляції. Кінцева мета цього етапу - ізольоване правильне вимовляння звуку. Для цього потрібно об'єднати відпрацьовані рухи і положення органів артикуляції, додавши повітряний струмінь і голос. Один зі способів зробити це - в грі. Запропонуйте дитині пограти. Виберіть яку-небудь дію і попросіть озвучити його. Наприклад: пошуршать, як мишка, пожужжать, як бджола, і т.д. Другий спосіб - наслідування. Дитину необхідно фіксувати на рухах і положеннях органів артикуляції, використовуючи слуховий і зоровий контроль. Використовуйте тактильні та вібраційні відчуття. Наприклад, долонею, піднесеної до рота, можна відчути, як при вимові звуку виходить цівка повітря. А якщо прикласти долоню до горла, можна відчути, як вібрують голосові зв'язки при проголошенні дзвінких звуків. Останній спосіб постановки звуків - з механічною допомогою. Він потрібен у випадку, коли дитині недостатньо тактильного, вібраційного, зорового і слухового контролю. У цьому випадку органам апарату артикуляції треба допомогти прийняти потрібне положення і виконати необхідне рух. Для утримання мови в потрібному положенні можна використовувати чайну ложку або палець.
3
Наступний етап - автоматизація звуку. Її починають з проголошення прямих (ра, ре, ру) і зворотних (ар, ер, ур) складів. Спочатку це роблять в повільному режимі, розтягуючи і пропевая звуки. Поступово швидкість проголошення складів потрібно прискорювати, наближаючи до нормального темпу мови. Потім відпрацьовують слова, у яких на початку, середині або наприкінці міститься потрібний звук. За одне заняття відпрацьовується 10-15 слів, кожне з них проговорюється кілька разів, виділяючи автоматизується звук.
4
Етап диференціації присвячується розрізнення схожих звуків, щоб не плутати їх у мовленні. Починати слід з складів, наприклад - ра - ла, су - шу, потім необхідно перейти до слів - миска - мишка, ріжки - ложки. Далі використовуйте скоромовки - «Йшла Саша по шосе і смоктала сушку» і «Карл у Клари вкрав корали».
5
Введенню звуку в мова сприяє заучування віршів і складання оповідань. Спільно з дитиною придумайте розповідь. Постарайтеся, щоб у ньому часто звучали коректовувані звуки. Найкраще буде складати розповіді по картинках.
Корисна порада
Починати будь-яке заняття, аж до самого останнього етапу, слід з артикуляційної гімнастики. А якщо якийсь етап затягується більше місяця - слід звернутися до логопеда.