Як носити правильно вечерю.

За традицією різдвяну вечерю (або вечеря) повинен включати в себе не менше дванадцяти страв, за числом апостолів Христових. Одним з основних є кутя (коливо, канун, сочиво) - каша з пшениці, рису, ячної або іншої крупи з додаванням меду, сухофруктів, горіхів, маку та інших добавок. Кутя і є та «вечеря», яку люди розносили в різдвяний святвечір один одному. Звичай носити вечерю пов'язаний, по-перше, з хрещенням (оскільки нею взаємно пригощаються хрещеники і хресні), а по-друге, з християнською чеснотою милосердя, розпорядчої заможним християнам допомагати бідним.
Вам знадобиться
  • Для приготування куті:
  • - 1,5 ст. пшениці, рису або іншої крупи;
  • - 3 ст. л меду;
  • - 0,75 ст. маку;
  • - 0,5 ст. волоських горіхів;
  • - 0,5 ст. родзинок;
  • - узвар із сухофруктів;
  • - цукор.
  • Для транспортування куті:
  • - харчові контейнери або інший посуд.
Інструкція
1
Щоб долучитися до цієї цікавої традиції, зваріть кутю, яка відноситься до пісних страв. Це блюдо нагадує древній звичай, коли люди, які мають намір хреститися в Різдво, постили при підготовці до цього таїнства, а після хрещення куштували мед як символ солодощі духовних дарів.
2
Розкладіть порції куті в окремі баночки або інший посуд. Зручно використовувати харчові контейнери. Хоча, напевно, найбільш підходящою посудом, відповідній атмосфері традиційності, послужать глиняні або керамічні горщики.
3
Попередньо домовитеся зі своїми хресними (якщо вони у вас є) про ваш візит 6 січня, коли прийнято носити вечерю. Віднесіть їм кутю та привітайте зі святом Різдва Христового. При дотриманні цієї традиції прийнято обмінюватися подарунками. Не біда, якщо у вас не вийде провідати всіх, кого прийнято. Можна просто привітати їх зі святом або заїхати в інший день.
4
До цієї традиції долучають і дітей. Раніше діти в селах носили вечерю бабусям і дідусям, тіткам і дядькам, хрещеним і навіть бабці-повитусі. Вони співали особливі пісні, що славлять Різдво і Христа, а в знак подяки отримували солодощі та монети. При сучасному укладі життя це навряд чи можливо виконати так, як робилося раніше. Просто постарайтеся вловити ідею цього звичаю і допоможіть дитині відвезти вечерю хрещеним, наприклад, на наступний день або протягом різдвяних канікул. Разучите з ним слова, які прийнято говорити хрещеним батькам при врученні куті: «Добрий вечір, Святий Вечір! Батько з мамкою вечерю вам зрадили ».
5
Дуже добре і корисно буде, якщо ви вирішите в святвечір віднести кутю комусь із людей, у яких не все благополучно, постараєтеся їх підтримати і надати посильну допомогу. Адже саме в цьому - сама «сіль» звичаю: в Різдво повинно бути радісно всім! Звичаї християнських свят як би нагадують нам про те, що хоча б у ці дні ми повинні подбати не тільки про себе і наших близьких, але і про інших потребуючих людях. І від цього стане краще нам самим. Психологи підтверджують: людина почувається щасливим, допомагаючи слабшим, йдучи на певні жертви заради блага інших. Звичайно, ці пориви повинні виходити з самого серця.
6
Строго кажучи, будь-яка традиція, пов'язана з релігійними святами, залишається лише мертвим обрядом, якщо соблюдающий її чоловік не розуміє її духовного значення і просто робить «як усі». Носіння вечері хрещеним, родичам або нужденним людям само по собі не наближає вас до Бога і не робить досконалішим морально, не приносить якихось духовних «бонусів». Тільки в поєднанні зі щирою вірою і любов'ю до цих людей ваш вчинок набуває особливої цінності і робить вас трішки кращим, добрішим, милосерднішими. Напевно, це і є найголовніше правило в звичаї носити вечерю.