Як визначити валентність за таблицею Менделєєва. Валентність фосфору.

Таблиця Дмитра Івановича Менделєєва - це універсальний довідковий матеріал, за яким можна дізнатися найнеобхідніші відомості про хімічні елементи. Найголовніше - знати основні принципи її «читання», тобто потрібно вміти правильно користуватися цим інформаційним матеріалом, що послужить прекрасною підмогою для вирішення будь-яких завдань з хімії. Тим більше що таблиця є дозволеною на всіх видах контролю знань, включаючи навіть ЄДІ.
Вам знадобиться
  • Таблиця Д.И.Менделеева, ручка, папір
Інструкція
1
Таблиця являє собою структуру, в якій розташовані хімічні елементи за своїми принципами і законами. Тобто, можна сказати, що таблиця - це багатоповерховий «будинок», в якому «живуть» хімічні елементи, причому кожен їх них має свою власну квартиру під певним номером. По горизонталі розташовуються «поверхи» - періоди, які можуть бути малі і великі. Якщо період складається з двох рядів (що зазначено збоку нумерацією), то такий період називається великим. Якщо він має тільки один ряд, то називається малим.
2
Також таблиця розділена на «під'їзди» - групи, яких всього вісім. Як в будь-якому під'їзді квартири знаходяться зліва і справа, так і тут хімічні елементи розташовуються за таким же принципом. Тільки в даному варіанті їх розміщення нерівномірно - з одного боку більше елементів і тоді говорять про головну групі, з іншого - менше і це свідчить про те, що група побічна.
3
Валентність - це здатність елементів утворювати хімічні зв'язки. Існує валентність постійна, яка не змінюється і змінна, має різне значення в залежності від того, до складу якої речовини входить елемент. При визначенні валентності за таблицею Менделєєва необхідно звернути увагу на такі характеристики: № групи елементи та її тип (тобто головна або побічна група). Постійна валентність в цьому випадку визначається за номером групи головної підгрупи. Щоб дізнатися значення змінної валентності (якщо така є, причому, зазвичай у неметалів), то потрібно з 8 (всього 8 груп - звідси така цифра) відняти № групи, в якій розташовується елемент.
4
Приклад № 1. Якщо подивитися на елементи першої групи головної підгрупи (лужні метали), то можна зробити висновок, що всі вони мають валентність, рівну I (Li, Na, К, Rb, Cs, Fr).
5
Приклад № 2. Елементи другої групи головної підгрупи (лужно-земельні метали) відповідно мають валентність II (Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra).
6
Приклад № 3. Якщо говорити про неметалах, то наприклад, Р (фосфор) знаходиться в V групі головної підгрупи. Звідси його валентність дорівнюватиме V. Крім цього фосфор має ще одне значення валентності, і для її визначення необхідно виконати дію 8 - № елемента. Значить, 8 - 5 (номер групи фосфору) = 3. Отже, друга валентність фосфору дорівнює III.
7
Приклад № 4. Галогени знаходяться в VII групі головної підгрупи. Значить, їх валентність дорівнюватиме VII. Однак враховуючи, що це неметали, то потрібно провести арифметичну дію: 8 - 7 (№ групи елемента) = 1. Отже, інша валентність галогенів дорівнює I.
8
Для елементів побічних підгруп (а до них належать тільки метали) валентність потрібно запам'ятовувати, тим більше що в більшості випадку вона дорівнює I, II, рідше III. Також доведеться завчити валентності хімічних елементів, які мають більше двох значень.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=CdoJV6-6o_8
Зверніть увагу
Будьте уважні при визначенні металів і неметалів. Для цього зазвичай в таблиці дані позначення.