Як зробити кристал.

Вирощування кристалів - досить цікаве і не особливо важке заняття. Різні речовини утворюють кристали, різні за формою і кольором. Їх вирощують різними способами: з розчину (кристали різних солей), розплаву (штучний рубін, кварц) і т.д. Звичайно, в домашніх умовах дорогоцінні камінці не виростити, але "витягнути" з розчину кристал будь-якої розчинної солі цілком можливо.
Вам знадобиться
  • Дистильована вода, сірчанокисла мідь, посуд.
Інструкція
1
Виростите кристал мідного купоросу. Спочатку приготуйте насичений розчин, в скляну ємність налийте дистильовану воду і розчиніть в ній сернокислую мідну сіль, розчиняйте доти, поки розчин не насититься, тобто визначайте насиченість розчину по нерозчинних опадів на дні ємності.
2
Далі, поставте ємність на водяну баню і нагрівайте її, при підвищенні температури розчинність цієї солі збільшується (є речовини, у яких розчинність з підвищенням температури падає) і осад з дна переходить в розчин. Додавайте солі доти, поки знову не залишиться стійкий осад на дні ємності. Розчин стає пересиченим.
3
Потім, візьміть затравку (кристалик мідного купоросу) і, прив'язавши до нитки, опустіть її в розчин, але так, щоб вона не стосувалася стінок посудини. У міру охолодження розчину, розчинність солі падає і зайвому речовині нічого іншого не залишається, як тільки покинути розчин в кристалічній фазі, а затравка є ініціатором кристалізації. З часом кристал буде збільшуватися в розмірах, виснажуючи розчин, тому для продовження росту кристала необхідно час від часу насичувати розчин.
Зверніть увагу
У роботі з мідним купоросом потрібно використовувати скляний посуд, т.к. він взаємодіє з металами. І не бажано використовувати водопровідну воду, в ній знаходяться різні солі, які можуть реагувати з купоросом або забруднити розчин. Бережіть очі, мідний купорос - це сіль сірчаної кислоти.
Корисна порада
Намагайтеся уникати різкого охолодження розчину, інакше кристалізація може початися швидше, у вигляді безлічі дрібних кристаликів неправильної форми. Пересичений розчин - це нестійка система.