Як поставити кому.

Найбільш поширеним знаком пунктуації є кома, саме її постановка найчастіше викликає труднощі у пише. Неправильно поставлена або зовсім не поставлена кома часом може змінити зміст всього тексту. Вона може мати місце як в складному, так і в простому реченні і виконувати різні функції.
Інструкція
1
Визначте, яку пропозицію за структурою, і залежно від цього починайте постановку знаків. Найкраще розбір пропозиції робити прямо в тексті, щоб було наочно видно, і ви не помилилися у постановці знака.
2
В простому реченні коми розділяйте однорідні члени, не з'єднані союзом: На столі лежали зошити, ручки, олівці. Коми також поділяються однорідні члени речення, які з'єднані повторюваними спілками (або ... або, так ... так, і ... і та ін.): Йому подобається і Пушкін, і Достоєвський. Ставте кому , якщо перед однорідними членами варто протівітельний союз (а, але, та, зате, хоча й ін.), А також перед приєднувальних союзом (а то й, а також): Він приїде не в понеділок, а в середу. При вживанні в одному реченні узгодженого і неузгодженого визначень відокремлюйте їх коми: Він жив у цьому старому, з похиленими вікнами будинку. Ставте кому між неоднорідними членами речення, якщо друге з них пояснює сенс першого: Тепер вона дивилася на світ новим, радісним поглядом.
3
При додатках та відокремлених членах речення ставте кому , якщо додатки стоять перед визначеним словом і позначають близькі за значенням ознаки предмета: Заслужений тренер Росії, дворазова олімпійська чемпіонка NN. Виділяйте комами програми, які містяться після обумовленого їх слова: Іван Іванов, кандидат педагогічних наук, лауреат Державної премії Росії. Коми розділяйте повторювані члени речення: Їхали, їхали, але наздогнати так і не змогли. Виділяйте комами означальні обороти (прикметники або дієприкметники із залежними словами), якщо знаходяться вони після головного для них слова: Ми приїхали в будинок, що стоїть неподалік від озера. Незалежно від місця розташування виділяйте комами означальні обороти, якщо вони відносяться до особистого займенника: Шалено щаслива, вона повернулася додому. Виділяйте комами неузгоджені визначення, які виражені загальними іменами іменниками в непрямих відмінках із прийменниками: У кімнаті стояв старий, зі зламаними ручками шафу. Відособляється обставини, виражені деепричастием із залежними словами: Не оглядаючись назад, вона йшла по дорозі.
4
При уточнюючих, приєднувальних і пояснювальних членах пропозиції ставте кому , якщо вони звужують позначається ними поняття: У вівторок, 12 квітня, він приїде ще раз. Пояснювальні члени речення, рівнозначні за значенням пояснюється, на листі виділяйте комами: В кінці робочого дня, тобто у понеділок ввечері, вона отримала нове завдання. Також виділяйте комами члени речення приєднувальні, що мають додатковий характер, що виконують роль доповнення змісту основної частини пропозиції: На вулиці було морозно, навіть холодно.
5
Виділяйте комами порівняльні звороти, які починаються спілками ніби, наче, неначе, ніж та ін .: Її голос був дзвінкий, легкий, немов щебетання пташки. Порівняльний оборот з союзом як виділіть в тому випадку, якщо він має значення «подібний»: Гладь озера, як дзеркало, відображає прибережні будиночки. Або якщо є слова такий, той, так в основній частині пропозиції: Ганок було пофарбовано такою ж фарбою, як і лавка. Завжди виділяйте поєднання, як правило, як і, як завжди, як виняток, як зараз та ін. (Крім випадків, коли вони входять до складу присудка): Цей тихий зимовий вечір я пам'ятаю, як зараз.
6
Виділяйте комами окремі вступні слова і вступні конструкції: Я можу сказати, наприклад, що вивчення цієї проблеми не викликало труднощів. Також відокремлюйте комами поєднання з одного боку, по-перше, по-друге та ін .: З одного боку, ти, безумовно, прав, але, з іншого боку, ти хоча б вислухай думку мами.
7
Складне пропозиція може бути складнопідрядних або складносурядні, тому спочатку визначте його вид, а потім поставте кому , спираючись на правила. В Складносурядні пропозиції кому поставте для розділення його частин: Сонце сховалося, і почався дощ.
8
В сложноподчиненном пропозиції виділяйте комами його придаткову частина: Коли світить сонце, настрій піднімається. Якщо перед підрядним союзом є частинки, ввідні слова (навіть, зокрема, особливо), то кому ставте перед ними: Я поїду на море, але тільки коли закінчиться сесія. Коми розділяйте однорідні придаткові, які не сполучені сурядним союзом: Я пам'ятаю, як він вперше мені посміхнувся, як вперше назвав мене мамою. На стику двох спілок кому ставте, якщо в додаткові частини після першого союзу стоїть одиночний союз: І, хоча на вулиці йшов дощ, вона все ж прийшла.
9
Розділіть коми частини безсполучникового складного речення при перерахуванні: Ставало темно, вода в калюжах поступово покривалася тонким шаром льоду, звуки вулиці поступово вщухали.
Зверніть увагу
Кома не ставиться між частинами складносурядного речення, якщо вони відносяться до одного члена пропозиції: Навесні птахи прилітають з теплих країн і починає зеленіти ліс.У сложноподчиненном пропозиції можуть бути вжиті складні спілки: завдяки тому що, незважаючи на те що, в силу того що. Вони цілком можуть входити до складу додаткові частини, а кома буде ставитися перед ними: Вона швидко повернулася назад, бо вдома її чекали гості.Запятая не ставиться на стику спілок, якщо за першим є подвійний союз: Я запланувала, що якщо у вихідні буде хороша погода, то влаштую пікнік на дачі.
Корисна порада
При постановці розділових знаків керуйтеся не тільки теоретичними відомостями, але й сенсом пропозиції.