Як зберегти цибулини лілії. чи можна викопувати і зберігати в погребі східні лілії.

Років 10 тому в наших садах можна було бачити переважно білі лілії , сьогодні не рідкість і яскраво-жовті, і фіолетові, і рожеві. Вони незмінно прикрашають ландшафт, заворожують своїми розмірами, відтінками, великою кількістю квіток на одному стеблі. Однак питання збереження цибулин як в грунті (залишених на зимівлю), так і в домашніх умовах, як і раніше актуальний серед любителів-квітникарів.
Вам знадобиться
  • - ємність для зберігання цибулин;
  • - торф або сухий річковий пісок;
  • - торф'яні горщики;
  • - холодне приміщення або холодильник.
Інструкція
1
Вважається, що цибулини лілії не треба викопувати на зиму, вони непогано пристосовані до зимівлі у відкритому грунті. При цьому зимостійким видам лілій не потрібно ніяке утеплення, менш же морозостійким, а також цибулин, висаджених в грунт пізно, знадобиться утеплення. Кращий утеплювач, на думку знавців - листяний або гнойовий перегній шаром в 10-15 см. Зверху територію, засаджену ліліями, можна засипати листям.
2
Існують сорти лілій, які підлягають обов'язковому викопування з грунту. Так східні та Орлеанський гібриди не пристосовані до зимівлі в умовах середньої смуги Росії. Також цибулини сортів кандідум і королівський, якщо вони посаджені в незахищеному місці (на відкритих просторах) можуть не витримати лютих морозів і загинути. Їх викопують і зберігають удома. Викопують також цибулини лілій, призначені для зимової вигонки.
3
Викопані (або куплені восени) цибулини злегка провітріть, щоб стало можливим струсити з них землю, не травмуючи саму цибулину. Ґрунтовна сушка їм не потрібна, більше того, може нашкодити, адже до посадки треба зберегти на них соковиті лусочки без шкірки і оголені корінці. Коріння ні в якому разі не обривати.
4
Приготуйте ємність, призначену для зберігання цибулин (це може бути картонна коробка, дерев'яну скриньку, пакет з пергаменту або щільного паперу), насипте перший шар торфу або сухого річкового піску, покладіть перший ряд цибулин лілії . Присипте їх шаром торфу або піску, покладіть наступний ряд цибулин і т.д.
5
Приберіть ємність в холодильник. Кілька разів за зиму перевірте цибулини. Якщо помітили, що лусочки і корінці почали підсихати, збризніть їх водою.
6
Якщо ваш будинок обладнаний холодним непромерзаючому підвалом, ви можете, викопавши лілії з грунту, посадити їх у торф'яні горщики й якийсь час тримати в будинку, а після того як відімруть стебла, визначити горщики з цибулинами в підвал. Для кращого збереження можна помістити кожен горщик в паперовий пакет. Тижні за 2 до посадки дістаньте торф'яні горщики з підвалу і починайте поливати. Ледве із землі проклюнеться паросточок, висадіть цибулину прямо в горщику у відкритий грунт.
7
Якщо ви купили навесні сильно підсохлі або навпаки, сильно пророслі цибулини лілії , створіть їм сприятливі умови зберігання (нехай недовгого) до висадки у відкритий грунт. Щоб уникнути загибелі посадіть їх в темні пластикові 1,5-2-літрові пляшки, у яких попередньо зріжте верхню частину (щоб вийшли глибокі стакани). У нижній частині мають бути пророблені дренажні отвори. Як субстрат купіть грунт для розсади. Перед посадкою цибулини добре замочити на 2-3 години в слабкому розчині марганцю, а потім на 1:00 у водному розчині біостимулятора росту (наприклад, «Епін»). Гарненько пролийте субстрат, поставте склянки в прохолодне місце - тоді паростки цибулин до моменту висадки їх у відкритий грунт не витягнуть, а будуть міцними і витривалими.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=LQrc6SjUEHg
Корисна порада
Досвідчені квітникарі-аматори радять після успішного зимового зберігання обробляти цибулини лілії перед посадкою маззю Вишневського - це збереже їх від різних захворювань, а також від гризунів. Мазь Вишневського розведіть теплою водою до отримання консистенції сметани. Перед посадкою змастіть кожну цибулину з усіх боків отриманим розчином. Жоден гризун і близько не добереться до ваших лилиям, в той час як зростанню і розвитку цибулини така обробка ніяк не зашкодить.