Як дізнатися сторони світу. Як визначити сторони світу за наручним годинником.

Уміння орієнтуватися на місцевості, можливо, не так необхідно в місті, але що робити, якщо звичні орієнтири у вигляді будинків і вулиць відсутні? Визначити своє місце розташування в умовах, коли немає компаса і GPS-навігатора, допоможуть нехитрі правила, деякі з яких відомі ще зі шкільної лави.
Інструкція
1
Найпростіший, але і найбільш ненадійний спосіб - визначення сторін світла по моху, гілкам дерев, що тане льоду і снігу і т.д. Отже, смола хвойних дерев більше виступає з південної боку. Моху більше на північній стороні дерев, каменів і скель. Сніг швидше тане на південній стороні пагорбів і під деревами, а от в ярах, навпаки, північна сторона підтає швидше, оскільки південну загороджує схил. Використовуйте цей спосіб на додаток до інших, про які йтиметься нижче.
2
Сторони світла можна точно визначити в лісі при наявності просіки. Прорубують просіки строго з півночі на південь або із заходу на схід. Також можна переглянути номери на стовпах, розташованих на перетині просік. Менші з чотирьох чисел нанесені на тих гранях стовпа, які звернені на північ і на південь. Менше число, з тих, що вказують на захід і схід, буде дивитися на захід, тому нумерація стовпів по горизонталі в Росії починається з заходу.
3
Дізнатися боку світла можна по сонцю за допомогою наручного годинника. Для цього поверніть циферблат так, щоб годинникова стрілка вказувала на сонце. Розділіть кут, що знаходиться між годинниковою стрілкою і відміткою 12:00 навпіл (до обіду це буде кут зліва від 12-ти, після обіду - праворуч). Вісь, що проходить від центру годин через отриману точку, буде вказувати на південь.
4
Крім цього сонці допоможе визначити боку світла по вашій тіні. Якщо опівдні встати до сонця спиною, тінь буде вказувати на північ (відповідно, ззаду виявиться південь, ліворуч захід, а праворуч схід). З весни по осінь сонце знаходиться на сході о 6:00, на південному сході о 9:00, на півдні о 13:00, на південному заході о 15:00, на заході в 18:00.
5
Здавна люди визначали боку світла по зірках. Ранкова зірка - планета Венера - названа так, тому що вранці з'являється на заході, відразу після заходу на сході. У ранкові години вона одна помітна на небосхилі.
6
Крім цього ви можете визначити північ за допомогою Полярної зірки. Подумки проведіть межу через дві крайні зірки в ковші Великої Ведмедиці, дотягніть лінію до крайніх зірок в ручці ковша Малої Ведмедиці - найяскравіша зірка - Полярна.