Як визначити мінерал.

Визначення мінералів може бути захоплюючим і в теж час важким. Існують способи визначення мінералів за морфологічними і за хімічними ознаками. За допомогою перших можна досить вірно визначити широко поширені мінерали, з мінімумом пристосувань. Потрібно лише увагу і акуратність. Кожне визначення стає свого роду дослідженням і, коротко повторивши шлях, пройдений наукою, виявляється на вершині радісної події - розгадки нехай маленької, але таємниці. Так що озбройтесь всім необхідним і в путь!
Вам знадобиться
  • Свіжий зразок мінералу.
  • Осколок скла, гірський кришталь, порцеляновий неглазурованная пластина/черепок або білий аркуш паперу, пальник, магнітна стрілка або компас, 10% -ва соляна кислота, складаний ніж.
  • Визначник мінералів
Інструкція
1
Визначте якість блиску вашого зразка - металеві або неметалеві (скляний, алмазний, шовковистий, перламутровий, жирний, восковий). Блиск визначайте на свіжому, що не окисленому зламі. Визначивши блиск, вибірете відповідний пункт довідника і переходите до наступних параметрів визначення.
2
Встановіть твердість вашого зразка. Визначте, чи залишає ніготь подряпину на мінералі. При негативній відповіді визначте, чи залишає мінерал подряпину на склі або ж на гірському кришталі. Тільки самі тверді мінерали залишають подряпини на гірському кришталі - корунд, топаз і алмаз. Виходячи з відповідей, виберіть відповідні сторінки визначника для подальшого визначення.
3
Визначте колір мінералу і якість залишені їм сліду на білій, неглазурованої порцелянової платівці. Проведіть мінералом по фарфору і з'ясуйте, чи залишається взагалі слід, і, якщо так, якого кольору. При відсутності порцеляни, поскоблите мінерал ножем, розгляньте колір отриманого порошку і розітріть його на білому аркуші паперу. Отримуючи певні результати, вибирайте відповідні посилання ключа визначника. Далі проводите ті, експерименти із зразком, які потрібні за описом визначника.
4
Визначте колір на свіжому зламі зразка. Також вам знадобиться розпізнати, чи має мінерал солоний, гіркувато-солоний або гірко-солоний смак, або не має його зовсім. Перевірте це дослідним шляхом на чистому зламі. Якщо потрібно визначити горіння мінералу, відколи маленький шматочок і за допомогою пінцета введіть його в полум'я пальника. Визначте, горить зразок, плавиться або не піддається горінню.
5
Визначте візуально тип зламу вашого зразка. Злам залежить від кристалічної будови мінералу і твердості. Злам може бути гладким, раковістим, землистим, скалкуватий. Разом зі зламом відразу визначте спайність мінералу - здатність мінералу розколюватися або розщеплюватися по певних напрямках. Наприклад, слюда має спайність в одному напрямку - добре розділяється на тонкі листочки, а кам'яна сіль має спайність в трьох напрямках - розколюється на кристали правильної кубічної форми. Використовуйте для розколювання ніж.
6
Використовуйте компас або магнітну стрілку, якщо знадобиться визначити магнітних мінералу. Просто піднесіть зразок до стрілки, підвішеній на голці, вона буде притягатися до зразка, якщо в ньому міститься залізо. А для визначення вмісту карбонатів візьміть розчин соляної кислоти - під її впливом деякі мінерали «скипають», тобто виділяють вуглекислий газ. Це все ознаки, які вам будуть потрібні для морфологічного визначення мінералів за допомогою визначника.
Зверніть увагу
При визначенні твердості мінералу на склі та гірському кришталі, зітріть обсипався порошок (роздроблені частинки), щоб переконатися в точності результату. Тому дробитися може не тільки предмет на якому перевіряли твердість, але і той, яким проводили межу. Пам'ятайте, що колір мінералу і колір його порошку (або залишають слідів) можуть відрізнятися!