Як визначити мету дослідження.

Часто буває, що, вже розпочавши чергову письмову роботу - або доповідь, або курсову, або дипломну, - ніяк не можеш сформулювати її мета . Нічого страшного в цьому немає, т.к. зазвичай у багатьох справах і міркуваннях людина керується інтуїцією. Чітке ж усвідомлення совершающегося або скоєного приходить зазвичай в процесі. Втім, в різних ситуаціях виходить по-різному. У кожному разі, існує алгоритм, який може допомогти або відразу, або поступово, але напевно, визначити мета дослідження.
Вам знадобиться
  • Посібники з написання або курсових, або дипломних робіт, або навіть кандидатських дисертацій (наприклад, книга У. Еко "Як написати дипломну роботу" (посилання див. Внизу).
Інструкція
1
Перш за все, пам'ятайте, що мета може бути теоретична або/і практична. Якщо дослідження прикладне, то в ньому повинна бути, відповідно, і та і інша. Те, до якого з двох типів досліджень - теоретичному або прикладному - відноситиметься ваша робота, потрібно вирішити, ясна річ, відразу.
2
Починайте визначати мета на підставі сформульованої теми. Мета в якійсь мірі вже міститься або повинна міститися в назві вашої роботи. Таким чином, в ході визначення мети вам, може бути, знадобитися уточнити (звузити, вибрати більш чіткі вирази) одночасно і тему. Власне, в розкритті теми, а також (якщо робота прикладна) в описі шляхів застосування отриманих результатів дослідження і складається мета , або цілі, роботи.
3
На наступному етапі продумайте і пропишіть в загальних рисах те, що ви хотіли б донести до тих, хто буде читати чи вивчати ваше дослідження по взятій вами темі. Тут вже почне вимальовуватися приблизний зміст і напрям дослідження. Складіть попередній список друкованих джерел та інших матеріалів (артефакти, відеозапису, малюнки і т.д.), які ви збираєтеся використовувати.
4
Далі потрібно визначити завдання, вирішення яких слугуватиме досягненню поставленої мети. Наприклад, якщо ваша тема «Політика есерів і більшовиків у жовтні 1917 р», то в задачі входитиме: (1) характеристика політики есерів; (2) характеристика політики більшовиків; (3) порівняння і оцінка тієї й іншої в ставленні до подій жовтня 1917 Метою ж даної роботи буде показати, якою мірою і чому обидві зазначені партії брали участь у подіях жовтня, і дати свою обгрунтовану історичну оцінку всьому цьому.
5
В рамках наступного етапу складіть план (вступ, основна частина, висновок з висновками), де у введенні позначте собі, крім усього іншого, - вказати мета і задачі. Основну ж частину побудуйте так, щоб назви її підпунктів відображали поставлені завдання.
6
На завершення роботи над визначенням мети пропишіть попередні результати, до яких ви хочете прийти. Конкретний зміст результатів у зв'язку з проробленим дослідженням, швидше за все, змінитися, однак заданий напрямок допоможе вам не втрачати з уваги цілі і, в кінці кінців, досягти її. А результати дослідження це, власне, і є досягнута мета .