Як вивчити великий вірш.

Часто учням задають складні завдання з математики, фізики або інших предметів. І тоді хлопці звертаються до батьків, братів-сестер, однокласникам за допомогою. Ті, звичайно, допомагають школяреві розібратися в задачі, знайти правильне рішення або пояснити теорему. Але як бути, якщо необхідно вивчити напам'ять великий текст або довгий вірш? В общем-то, і в цій ситуації можна допомогти школяреві, якщо знати кілька простих правил.
Інструкція
1
Прочитайте вірш вголос - виразно, не поспішаючи, роблячи правильні паузи і наголоси. Дайте дитині прочитати вірш самостійно 2-3 рази.
2
Обговоріть зміст тексту, з'ясуйте, чи немає незнайомих для дитини слів. Поясніть дитині значення всіх невідомих слів. Переконайтеся, що він правильно зрозумів ваші роз'яснення. Пам'ятайте, незрозумілий текст з дивними словами запам'ятовується набагато гірше.
3
Запропонуйте дитині придумати підказки, за якими він буде згадувати кожну строчку вірші. Це можуть бути дрібні схематичні малюнки, віртуальні образи, окремі слова або мелодії - все залежить від фантазії дитини і від його ведучого каналу сприйняття. Психологи стверджують, що у кожної людини запам'ятовування відбувається по-різному. У когось краще запам'ятовуються зорові образи, намальовані або написані на папері. Хтось запам'ятовує голос людини, що вимовляє потрібний текст. Хтось пам'ятає запахи, звуки, жести, «супроводжуючі» текст, або рух власної руки при листі тексту і т.д. Перепробує всі перераховані варіанти або придумайте свої. Наприклад, намалюйте схематично вірш в тій послідовності, як його читаєте, подібно коміксом. Пропойте вірш на яку-небудь знайому мелодію - деякі дуже легко запам'ятовують потрібний текст під музику. Попросіть дитину подумки дуже докладно - у фарбах, звуках, запахах і жестах - представити картину, яка ілюструє вірш. Запишіть з ним окремі слова, які найгірше запам'ятовуються або, навпаки, які найкраще відображають зміст вірша. Можна записати навіть окремі рядки, якщо вони викликають труднощі. Або складіть короткий план послідовного переказу вірші.
4
Переходьте до заучування. Розбийте вірш на смислові уривки. Це можуть бути 2-3 чотиривірші або половина вірша. Дайте дитині прочитати 2 рядки і постарайтеся, щоб він повторив їх 3-4 рази, використовуючи тільки свої підказки. Додавайте по одній новій рядку. Проговорюйте всі рядки разом з уже вивченими, по 3-4 рази - три рядки разом, чотири, п'ять і т.д. Коли ви дійдете до кінця заучиваемого уривка, продовжуйте повторювати ці кілька чотиривіршів повністю. Намагайтеся, щоб дитина все менше і менше звертався до своїх підказкам. Вивчіть текст настільки, що дитина сама перестане підглядати і буде впевнено декламувати уривок. Переходьте до наступного смисловому шматку. Коли всі уривки вивчені, повторіть вірш цілком, приділяючи особливу увагу переходам від одного шматка тексту до іншого.
Зверніть увагу
Існує ще народний спосіб, не позбавлений частки розумного, - вірш вчіть пізно ввечері, перед сном. Після заучування не дивитеся телевізор, нічого не читайте, ні з ким не розмовляйте. Це робиться для того, щоб в пам'яті не було ніяких інших емоційних образів і вражень, окрім як від вірша. Лягайте спати, подумки повторюючи про себе вірш. Вважається, що такий метод теж покращує запам'ятовування.
Корисна порада
У психологів є одна цікава думка, що вчити довгий вірш краще з кінця. Спочатку ви заучуєте останнім чотиривірш, потім передостаннє і так далі. Суть в тому, що в процесі відтворення людина переходить від щойно вчиненого тексту до вже добре засвоєного.