Як зробити дитину самостійним.

Діти, починаючи приблизно з двох років, прагнуть до самостійності. У педагогіці навіть перша криза дитини названий кризою самостійності. «Я сам!» - Вимагає впертий малюк, і деколи виводить з рівноваги своєю впертість батьків і всіх оточуючих. І зовсім інша картина у батьків підлітків - ці мами і тата були б раді, якби їх чада були посамостоятельней, але тільки діти не бажають самі робити ніяких справ по дому, а нерідко і шкільні заходи їм не потрібні. Чому за кілька років втрачається прагнення до самостійності? Багато в чому це відбувається з вини батьків. Потрібно докладати зусиль до того, щоб дитина стала самостійною. І діяти слід в наступному напрямку.
Інструкція
1
Якщо дитина прагне вам допомагати, дозвольте йому допомогти. Хай потім доведеться перемити за ним підлогу та посуд. Але, дозволяючи дітям брати участь у дорослому житті, ви не тільки робите внесок у його розвиток, але і не плекати в ньому байдужість. Якщо дитині 10-20 разів відмовити, на 21 раз він вже не стане просити взяти участь у прибиранні будинку. Більш того, залучити до домашніх справ його буде практично неможливо. А тому, якщо ви хочете, щоб, будучи підлітками, ваші діти допомагали готувати, мити підлоги та посуд, витирати пил і прати, залучати до справ по дому їх потрібно з раннього дитинства.
2
Згідно теорії Виготського, яка підтверджена багаторічними дослідженнями, дитина засвоює тільки те, що робив разом з батьками. Сам по собі отримати знання дитина не в змозі. Спочатку він щось робить з дорослими, потім вчиться робити це один. Щоб навчити чомусь дитини , важливо запропонувати йому спочатку зробити це разом, а потім поступово відійти в сторону.
3
Дуже важливо вибрати потрібний момент для того, щоб довірити дитині робити якусь справу самостійно. Є дві небезпеки - зробити це занадто рано і, навпаки, занадто пізно. Тобто коли дитина ще не готовий впоратися один, або коли він вже давно готовий, але йому не довіряють, момент упущений, і прагнення дитини до самостійності також пропадає. Щоб не допустити помилку, дорослим важливо діяти поступово. Знижувати контроль потрібно не відразу, а поступово.
4
Якщо дитина зайнята якоюсь справою і не просить про допомогу (навіть якщо у нього щось не виходить), не потрібно йому заважати. Своїм невтручанням ви як би скажете: «Я вірю в те, що в тебе все вийде!» Але якщо дитина просить про допомогу, потрібно обов'язково прийти на допомогу. Але не відсторонивши дитини від справи, а з пропозицією: «А давай разом!»
5
Загальновідома приказка, що не помиляється той, хто нічого не робить. І дитина, звичайно, помиляється і не раз. Якщо щось не виходить, діти розбудовуються. І ще більше вони засмучуються і відмовляються від подальших дій, якщо їх дорікають і критикують дорослі. Це зовсім не означає, що дитині не потрібно вказувати на помилки. Але всьому має бути свій час. По-перше, обговорювати помилки потрібно в спокійній обстановці, а не в момент, коли щось не вийшло. Можна сказати, заднім числом. По-друге, обговорення має проходити з позиції «що корисне можна винести з подій і як поступити в наступний раз». І, по-третє, пожурив дитини один раз, далі його потрібно похвалити п'ять разів. Не відразу, у міру того, як він похвалу заслужить. Але поки пропорція п'ять до одному не буде дотримана, наступної критики бути не повинно.
6
Удома можна завести спеціальну таблицю (і оформити її разом з дитиною) з трьома графами. У першій графі запишіть всі ті справи, які дитина може робити самостійно. У другій графі нехай будуть перераховані справи, які дитина може частково робити сам. У третій графі перерахуйте те, що дитина може робити тільки разом з дорослими. Періодично переглядайте з дітьми цю таблицю і обговорюйте, які справи вже можна перенести з однієї графи в іншу, а які поки ще немає.