Як відрізнити латунь від бронзи. Як розпізнати цинк в домашніх умовах.

Відрізнити бронзу від латуні і, більше того, визначити точний склад сплаву можна тільки в спеціальній лабораторії (наприклад, методами спектроскопічного аналізу). На жаль, в домашніх умовах (особливо, коли не можна наносити подряпини або якось ще пошкоджувати предмет) спектр можливостей буде досить обмежений. Тим не менш, є алгоритм, який дає нехай і приблизні, але все-таки результати.
Вам знадобиться
  • Точні ваги і прозорий градуйований посудину з водою; калькулятор; сильна лупа або мікроскоп, зразки бронзи і латуні з відколами.
Інструкція
1
Почніть з візуального аналізу. Необхідно ретельно очистити предмет і помістити на сонячне світло. Як правило, бронза темніше латуні, причому, якщо оцінювати колір, то бронза йде в «червоний» спектр (тобто від рудуватого до бурого), а латунь в «жовтий», аж до білого. Однак метод цей надзвичайно неточний, тому переходьте до наступного кроку.
2
Проведіть аналіз сплаву на щільність. Знадобляться точні ваги і прозорий градуйований посудину з водою. Опусканням предмета в воду визначається його обсяг, зважуванням - масу. Щільність є відношення маси тіла до його об'єму, переводимо у формат СІ (кг/куб.м). Як правило, бронзи щільніше латуней, причому лінія поділу лежить за значенням 8700 кг/куб.м. 8400 - 8700 кг/куб.м - майже напевно латунь . 8750 - 8900 - майже напевно бронза.
3
І нарешті, структури сплаву. Слід зауважити, що тут необхідні зразки - предмети, склад яких можна однозначно ідентифікувати як бронзу і латунь ; при цьому зразки повинні мати сколи.Для власне аналізу знадобиться сильна (краще бінокулярна) лупа або мікроскоп (навіть дитячий). Аналіз проводиться приміщенням в поле зору одночасно зразка (сколом) і об'єкта аналізу. На що звертаємо увагу? На структуру сплаву - як кажуть, його «зерно». Як правило, бронза має більш велике і грубе «зерно», ніж латунь .
Зверніть увагу
Бронза та латунь - сплави на основі міді (близько 90%). Як правило, основним легуючим елементом для бронзи є олово, для латуні - цинк. Це в принципі справедливо для сплавів, виготовлених до початку 1980-х (тобто задача зводилася до визначення цинку в сплаві). Проте пізніше цинк стали вводити до складу бронзи, тому аналіз визначення тепер заснований на складних методах визначення процентного співвідношення елементів у сплаві, що практично нереально в домашніх умовах.