Як читати ноти для фортепіано.

Більшість клавішних інструментів: рояль, піаніно, синтезатор, орган, - вимагають виконання двома руками. Кожній з них можна затиснути одночасно до п'яти-шести клавіш в діапазоні октави, рідше нони. Партія кожної руки записується на окремому нотному стані для зручності читання, причому ліва рука, як правило, записується в басовому ключі, а права в скрипковому.
Інструкція
1
Зверніть увагу при читанні фортепіанних нот, що нотні стани з'єднані попарно фігурної дужкою - Акколада. У кожній парі права рука знаходиться зверху, а ліва знизу. Логіка цілком очевидна: права рука грає більш високі ноти (у правій частині клавіатури), а ліва більш низькі. Розбираючи партію кожної руки, грайте ноти з відповідних станів (через один).
2
Ноти на фортепіано пишуться відповідно з ладом. Цим партії цього інструменту відрізняються, скажімо, від гітарних, де вся запис ведеться на октаву вище (пишеться мі другої октави - грається мі першої). На клавіатурі, завдяки обсягу діапазону і використання відразу двох ключів, більш зручна запис «за звучанням».
3
До першої октави пишеться на першій додаткової лінійці знизу в скрипковому ключі і на першій додаткової зверху в басовому. Решта ноти записуються між лінійками і на лінійках вище або нижче, залежно від розташування відносно цієї ноти . Додатковими орієнтирами служать ноти сіль першої октави (для скрипкового ключа) і фа малої (для басового). Вони пишуться на другий знизу лінійці і другий зверху відповідно.
4
Розбираючи твір, починайте вчити кожну руку окремо. Грайте в максимально повільному темпі, який дозволяє вам почувати себе досить комфортно. Якщо ви вибрали правильну швидкість виконання, то встигаєте прочитати все ноти у відповідному ритмі, з урахуванням пауз і штрихів, і ще заглянути трохи вперед.
5
Не прагніть в перший же раз пройти весь твір від початку до кінця. Розбийте його на кілька частин, кожну повторюйте кілька разів, поки не запам'ятаєте хоча б приблизно пальцями і очима. Потім переходьте до наступного уривку.
6
Завжди дивіться трохи вперед. Застряючи очима на такті, який ви граєте в даний момент, ви не встигнете підготувати руку і думки до виконання наступних пасажів і розвитку мелодії. А чисто механічне повторення нот «вбиває» твір і позбавляє заняття сенсу. Завжди предвідьте і ноти , і штрихи, і динаміку, щоб відчувати свободу у виконанні.