Як грати по нотах.

Сучасна пятилинейная нотна система була розроблена в епоху Середньовіччя італійським ченцем Гвідо д'Ареццо. Вона виявилася настільки зручною і простою, що відразу придбала популярність і витіснила всі попередні, більш громіздкі і мають важко аналоги. У сучасній музичній літературі ця система приладжується під специфіку виконання на конкретному інструменті.
Інструкція
1
На початку кожного нотного стану пишеться відповідний знак. На сьогоднішній день найпоширенішими є скрипковий («сіль»), басовий («фа»), альтовий і теноровий (обидва - «до»). Назва, запозичене ключем від нот, пов'язано з тим, що по положенню ключа можна знайти відповідну ноту першою або малої октави (залежно від ключа) .В скрипковому ключі нота «сіль» першої октави пишеться на другій знизу лінійці (від неї починає закручуватися спіраль ключа), в басовому - нота «фа» малої на другий зверху лінійці (Знову ключ починають писати від неї). В альтовому і тенорових ключах нота «до» першої октави припадає на середину ключа (третя і друга зверху лінійки відповідно) .Використання ключа пов'язано з полегшенням записи і зменшенням кількості додаткових лінійок. Перед тим як грати по нотах, уточніть, в системі якого ключа записана партія.
2
Для більшості інструментів (фортепіано, смичкові, частково дерев'яно-духові) ноти записуються у відповідності зі звучанням. Інакше кажучи, «до» першої октави для цих інструментів пишеться на першій додаткової лінійці знизу, «ре» під першою лінійкою знизу, «мі» на нижній лінійці, і т.д. Але є інструменти транспонується, тобто звучать на певний інтервал вище або нижче написаного. Частіше цей інтервал дорівнює октаві, але зустрічається запис і в квінту, і в терцію, і в складні інтервали. До транспонується інструментів відносяться всі сімейство саксофонів, флейта-пікколо, все сімейство гітар та ін. Так, флейта-пікколо (від італійського «маленька флейта») грає на октаву вище написаного, а деякі види гітар (класична, акустична, електронна, басова) на октаву нижче. Зазвичай про специфіку записи і виконання партій того чи іншого інструменту повідомляє відповідний самовчитель.
3
При грі по нотах спочатку береться темп commodo - з італійського «зручний». Це, як правило, повільний темп, що дозволяє музикантові заздалегідь побачити всі ноти і представити їх зручне взяття на інструменті (підбір аплікатури, вибір струни, клапанів або клавіш). При такому виконанні музикантові немає необхідності зосереджуватися на виконуваному в даний момент пасажі. Залишається достатньо часу, щоб подивитися вперед на один-два такту і підготуватися до наступного кроку. Згодом, при прискоренні темпу, також дивіться трохи вперед, щоб вчасно переставити пальці і розвинути мелодію поступово, а не в момент кульмінації.
4
Крім власне нот, звертайте увагу на штрихи і мелізми. З самого початку привчайте себе не до механічного відтворення звуків, а до осмисленого викладу думок композитора. Сприймайте нотний текст як аналог емоційної промови, в якій є початок, середина і кінець; розвиток, кульмінація і спад.
5
Виконуючи прикраси, водячи себе з традиціями конкретної епохи. Так, в класичній музиці (Гайдн, Бетховен) трелі граються з акцентом на першій ноті, а в романтичній (Шуман, Глієр) - з акцентом на останній ноті. Аналогічно характерні акценти властиві і лігам: акцент на першій ноті і більш легкий підскок на другий в класиці і маленьке крещендо до другої ноті в романтиці.