Як навчити дитину швидко читати.

Вважається, що сучасні діти відрізняються раннім розвитком, у них жвава мова, багато хто приходить в школу вже читають. Однак бувають випадки, коли дитина помітно відстає: надто довго читає по складах. Складовий читання вимотує: на нього витрачається багато часу і зусиль, а розуміння не відбувається. Дитина не може простежити причинно-наслідкові зв'язки, відсутня цілісність сприйняття тексту, страждає запам'ятовування.
Вам знадобиться
  • дитина
  • дитяча книга
  • секундомір
Інструкція
1
Одна з причин несформованості навику зв'язного читання - звукобуквенний принцип навчання, який фіксує на формальній стороні процесу читання. При низькому рівні концентрації уваги до кінця пропозиції дитина забуває початок. У деяких вузьке поле зору, воно не охоплює кілька слів підряд або навіть слово цілком. Деякі діти звикли промовляти читане і тільки за цієї умови дізнаються слова. Убогий словниковий запас значно скорочує кількість впізнаваних слів. Нарешті, читання без мети не мобілізує розумові здібності дитини .Оптімальний варіант швидкості читання - в темпі мови, 120-150 слів на хвилину. Погано читаючий школяр потрапляє в список невстигаючих учнів. У нього формується негативне ставлення до навчання, він переживає стрес, розуміючи, що слабше інших, його самооцінка знижується. Якщо ситуацію підігрівають дорослі, стан погіршується, це може привести до виникнення психологічних і фізіологічних проблем.
2
Залучайте його в процес читання без примусу: коли читаєте йому, зупиніться на найцікавішому місці, скажіть, що втомилися, і попросіть його самого почитати трохи. Задавайте питання по сюжету, пояснюйте незнайомі слова. Нехай такі домашні тренування будуть недовгими (по 10-15 хвилин), але повторюються регулярно.Сделайте читання необхідністю: залишайте записки з цінною інформацією, які він мимоволі прочітает.Просматрівайте діафільми: короткі підписи до кадрів, довільна зміна їх допоможуть читати в зручному темпі. Займіться паралельним читанням: ви читаєте текст вголос, а дитина слідом за вами про себе, стежачи за текстом пальчиком. Так він буде перевіряти себе сам, не турбуючись про те, як його оцінять зі сторони.Іграйте в словесні ігри - це поповнить словниковий запас дитини , допоможе швидше орієнтуватися при пошуку потрібних слов.Контрольние питання по тексту придумуйте друг для друга: щоб придумати для вас питання за змістом, маленький читач повинен буде попрацювати осмислити прочитане.
3
Педагоги-дефектологи пропонують також вправи на розвиток мовного апарату: артикуляція голосних, приголосних та їх поєднань, це особливо корисно, якщо є порушення дикції. Можна пропевать голосні, читати скоромовки і чистоговорки. Якщо ви помітили, що дитина неправильно вимовляє деякі звуки, не наполягайте на тому, щоб він неодмінно вимовляв цей звук у вправах, зверніться до логопеда, який професійно вирішить проблему.Кроме того, педагоги і психологи радять тренувати зорову пам'ять (запам'ятовування і порівняння картинок, гра «Що пропало зі столу?», запам'ятовування букв, складів, слів на картках). Читання слів з пропущеними буквами: дитині пред'являються слова з однієї смислової групи (наприклад, тварини) з пропущеними буквами. Він повинен дізнатися ці слова, прочитати їх і сказати, як це все називається одним словом.Можно написати літери вразноброс, під ними поставити цифри: спираючись на цифри, дитина розташує букви в потрібному порядку і дізнається слова. Наприклад: О А К С Б А2 4 травня 1 3 6 Зорові диктанти постійно використовуються на уроках в початковій школі. Учитель записує на дошці речення з 2-3 слів, деякий час діти його читають і запам'ятовують. Потім пропозиція прибирають з очей, його треба записати по пам'яті. При цьому враховується і грамотність написання.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=nS44-L6rhmY
Зверніть увагу
Намагайтеся допомогти дитині стати сильніше, а не дорікайте його постійно в тому, що він слабкий.
Корисна порада
З досвіду деяких батьків, успішному оволодінню навиком зв'язного читання сприяють заняття музикою. Назви нот - по суті склади, їх треба зв'язно пропевать на уроках; діти розучують пісеньки, і це теж робота з текстом.