Як зрозуміти результати аналізів. припустимо операція при підвищенні ШОЕ.

Для вірної діагностики найчастіше потрібне проведення аналізів . Більшість захворювань так чи інакше змінює властивості крові та сечі. Орієнтуючись по цим змінам, лікар може поставити правильний діагноз і призначити відповідне лікування. Крім цього, лабораторна діагностика дає можливість відстежувати результативність проведеної терапії і зафіксувати остаточне одужання пацієнта.
Інструкція
1
Левова частка хвороб діагностується за результатами загального аналізу крові, тому педіатри/терапевти і вузькі фахівці часто дають направлення на даний аналіз. Він виконується протягом години, а інтерпретація результатів зазвичай не викликає труднощів у лікаря. Однак не всі з них готові докладно коментувати аналіз пацієнтові, тому важливо вміти самостійно розібратися в результатах.
2
Гемоглобін є одним з найважливіших показників крові. Його зниження зазвичай свідчить про анемію, а підвищення вказує на згущення крові, яке, як правило, викликано зневодненням. Норма оцінюється в г/л і становить: - у новонароджених 134-198; - в тримісячному віці 94-130; - до 12 років 110-140; - у жінок 115-150; - у чоловіків 120-160.
3
Підвищення еритроцитів найчастіше спостерігається при зневодненні, але в деяких випадках може вказувати на полікістоз нирок або дихальну/серцеву недостатність. Зниження еритроцитів найчастіше викликано анемією. Одиницею виміру є млн/мкл, а нормою є: - для новонароджених 3,90-5,90; - в тримісячному віці 3,30- 5,10; - у дітей до 12 років і жінок 3,80-5,00; - у чоловіків 4,10-5,70.
4
Тромбоцити підвищуються в результаті великої крововтрати (травма, операція), при захворюваннях запального або інфекційного характеру, при гемолітичної анемії, і в окремих випадках - при онкопатології. Зниження кількості тромбоцитів може вказувати на аутоімунні та гематологічні захворювання, а також на бактеріальну інфекцію. Часто тромбоцити трохи знижені у вагітних, але зазвичай це не є проблемою і не потребує прийняття екстрених заходів (зрозуміло, якщо зниження значно, потрібно з'ясування причини і медична допомога). Норма тромбоцитів однакова для всіх вікових категорій і становить 150-400 тис/мкл.
5
Підвищення лейкоцитів може бути ознакою інфекції або запалення, гемобластоза, онкологічного захворювання та інтоксикації. Після травми, операції та інтенсивного фізичного навантаження лейкоцити також підвищуються, але це не потребує специфічного лікування. Зниження лейкоцитів найчастіше викликано аутоімунними захворюваннями, виснаженням, анемією і хворобами системи кровообігу. Але хіміотерапія і лікування антибіотиками також викликають лейкопенію (зниження норми лейкоцитів). Одиницею виміру лейкоцитів є тис/мкл, а норма становить 4,50-11,00. При відсутності скарг у дітей допустимо перевищення норми до 14,00 тис/мкл, а у немовлят - до 17,5 тис/мкл.
6
Прискорення (підвищення) ШОЕ відзначається при інфекціях і запаленнях, переломах і травмах, що викликали велику крововтрату, аутоімунних захворюваннях, новоутвореннях і деяких інших станах. Нормою є 0-12 мм/год.
7
Аналіз сечі найчастіше призначається при підозрах на захворювання сечовидільної системи, але також може бути показаний для оцінки загального стану паціента.Нормой є жовтий колір сечі (допустимі різні відтінки), наявність солей змінює забарвлення зразка. Непрозора сеча може свідчити про наявність у ній еритроцитів, лейкоцитів, солей і бактерій. Все це є не є нормою.
8
Питома вага більше 1003-1035 г/л може вказувати на наявність білка, цукровий діабет або зневоднення. Знижена щільність спостерігається при нирковій недостатності і нецукровому діабеті.
9
Наявність глюкози в сечі неприпустимо, оскільки це є ознакою діабету.
10
Якщо у зразку виявлено білок, необхідно виключити інфекцію, нефропатию, гломерулонефрит і пухлина.
11
Поява в сечі кетонових тіл часто спостерігається після високої температури або внаслідок виснаження. Решта причин є куди більш серйозними: інтоксикація, еклампсія, діабет і предкоматозное стан.
12
Еритроцитів в сечі також не повинно бути. Їх поява може бути ознакою сечокам'яної хвороби, інфекції або навіть пухлини.
13
Якщо в сечі 5 лейкоцитів у полі зору - це є нормою. Перевищення цієї цифри може вказувати на запалення, а також інші гострі та хронічні захворювання сечостатевої системи.
14
Бактерії і солі в нормі відсутні. А ось слиз в незначних кількостях - допускається.
Клінічний аналіз сечі - це лабораторне дослідження, за результатами якого можна визначити стан сечовивідних шляхів пацієнта і діагностувати багато захворювань. На аналіз зазвичай беруть ранкову сечу.
Інструкція
1
Клінічний аналіз сечі починається з визначення питомої ваги, або відносної щільності сечі. Цей показник визначає концентрацію солей в сечі. Вага ранкової сечі здорової людини коливається від 1,015 до 1,020. Нормою для дітей вважається показник 1,003 - 1,025. За щільністю сечі можна прогнозувати деякі захворювання. Білок і глюкоза в складі сечі впливають на її відносну щільність і є маркерами серйозних захворювань.
2
Наступний важливий показник - це білок. Нирки здорового організму повинні фільтрувати протеїни, що містяться в крові. Чим більше показник білка, тим тривожніше стан. Нормальним вважається результат від 0 до 8 мг/дл.
3
Ще один важливий показник в аналізі сечі - цукор. Нирковий поріг здорової людини дорівнює 10 ммоль/л. Якщо рівень цукру в крові більше, то він потрапляє в сечу. Чим вище рівень цукру в сечі, тим більше його в крові. Хорошим буде вважатися аналіз з показником 0 ммоль/л.
4
Кислотність сечі - ще один лабораторний показник сечі. У здорової людини сеча має слабокислу реакцію (pH 6,0 - 7,0). Співвідношення кислот і лугів може змінюватися в залежності від раціону харчування і кількості випитої рідини. Підвищена кислотність якщо pН <6. Лужна реакція при рН> 7. Обидва стани мають неприємні наслідки і їх необхідно виправляти.
5
Еритроцити - це клітини крові. Наявність їх в сечі і особливо їх кількість вказує на захворювання різних систем організму. Показник еритроцитів повинен бути мінімальним, а краще рівнятися 0. Виявлення 2-3 еритроцитів у порції сечі - тривожний знак, що сигналізує про захворювання. У цьому випадку краще повторно здати аналіз сечі.
6
Подивіться на рівень лейкоцитів. Вони можуть зустрічатися і в сечі здорової людини, але їх кількість не повинна перевищувати 3 у чоловіків і 6 у жінок в поле зору. Підвищений вміст лейкоцитів в сечі вказує, що десь є вогнище запалення.
7
В аналізі сечі є і такий показник як циліндри. Наявність циліндрів у сечі - захворювання, яке називається цилиндрурия і свідчить про поразку нирок.
8
Подивіться в графу бактерії. У здорової людини стерильна сеча. При інфікуванні нирок або сечового тракту бактерії потрапляють в сечовий міхур і там стрімко розмножуються.
Корисна порада
Збирайте сечу на аналіз у стерильну баночку.