Як зробити термостат.

Термостатом називається прилад, який підтримує температуру в будь-якому обсязі постійною. Точні термостати, стабілізуючі температуру до часток градуса, складні і дороги. Якщо ж настільки висока точність не потрібна, термостат може бути і саморобним.
Вам знадобиться
  • Терморезистор
  • Деталі для виготовлення термостата
  • Паяльник, припій і нейтральний флюс
  • Блок живлення на 12 В
  • Нагрівач
  • Контрольний термометр
Інструкція
1
Принцип дії термостата полягає в наступному. Відразу після включення приладу він подає живлення на нагрівач. Сигнал з датчика температури подається на один вхід компаратора, другий же його вхід з'єднаний з регулятором. Коли температура перевищить задану, логічна одиниця на виході компаратора зміниться нулем, і транзисторний ключ зніме харчування з реле, керуючого нагрівачем. Він почне остигати, і коли температура виявиться нижче заданої, компаратор знову подасть на транзисторний ключ логічну одиницю. Нагрівач включиться і процес повториться. Інерційність нагрівача забезпечує гістерезис термостата.
2
Знайдіть у кінці цієї статті посилання на опис саморобного термостата. Відкрийте її в окремій вкладці браузера. Якщо яких-небудь з необхідних для складання термостата деталей у вас не виявиться, придбайте їх.
3
Зберіть електронний блок термостата, але нагрівач до нього поки не підключайте. Подайте на нього харчування. Нагріваючи і охолоджуючи термотезістор, переконайтеся, що при при досягненні певної температури відбувається спрацьовування реле. Обертаючи змінний резистор, перевірте, чи змінюється при зміні положення його движка поріг спрацьовування термостата.
4
Помістіть блок живлення і термостат в окремий ізолюючий корпус. Терморезистор і нагрівач винесіть в приміщення, температуру в якому необхідно стабілізувати, на довгих шнурах. Втім, якщо термостат буде розташовуватися в тому ж приміщенні, що і нагрівач, розмістити терморезистор можна і поряд з ним. Але ні в якому разі не всередині корпусу, оскільки тоді він буде нагріватися блоком живлення. Підключіть терморезистор і нагрівач до термостата.
5
Увімкніть термостат. По контрольному термометру переконайтеся, що температура в приміщенні зростає. Коли вона досягне певного порогу, нагрівач повинен вимкнеться. Після цього він повинен періодично включатися і виключатися, а температура в приміщенні - майже не змінюватися. Якщо це так, термостат працює правильно.
6
Поміняйте настройку термостата. Через півгодини виміряйте температуру в приміщенні. Переконайтеся, що вона, відповідно змінилася в ту сторону, в яку ви змінили налаштування, і після цього знову перестала змінюватися, а нагрівач і раніше періодично вмикається і вимикається.
Зверніть увагу
Струм, споживаний нагрівачем, не повинен перевищувати той, на який розраховано реле.Подводящіе проводи повинні мати переріз, відповідне току, споживаному нагревателем.Не нехтуйте діодом, підключеним паралельно обмотці реле в зворотній полярності, інакше транзистор вийде з ладу. Всі з'єднання повинні бути добре ізольовані.