Як зібрати анамнез.

Коли хвора людина звертається за медичною допомогою, насамперед він розмовляє з лікарем. Доктор ставить багато питань про скарги і перебігу захворювання, т.е збирає анамнез . Анамнез (від греч. Anamnesis - спогад) - це медична історія життя хворої людини, излагаемая поетапно, а також історія конкретного захворювання. Кожен доктор знає, що майстерно зібрати анамнез - це значить на 70-80% правильно поставити діагноз.
Інструкція
1
Анамнез життя (anamnes vitae) .В залежності від того, хто знаходиться перед вами - жінка, чоловік чи дитина - почніть опитувати пацієнта з максимально раннього етапу його життя. Про дитину повинен розповісти дорослий, який опікує его.Педіатру треба дізнатися, як протікала вагітність у мами, про перебіг пологів та стан дитини в перші дні його життя.
2
Важливим періодом є перший рік життя. Необхідно запитати, як харчувався дитина (грудне або штучне вигодовування), коли був введений прикорм, які захворювання переніс малюк. Слід звернути особливу увагу на інформацію про проведену вакцинації і психомоторномурозвитку.
3
Щоб визначити соціальний рівень пацієнта, що важливо для діагностики деяких захворювань, необхідно зібрати дані про умови проживання і харчування. З'ясуйте, чи дотримується режим харчування, якої воно якості. Після запитайте у хворого про місце і стажі роботи, про шкідливі звички: якщо людина палить, то скільки сигарет в день; якщо вживає алкоголь, то як часто, який фортеці і в яких кількостях.
4
У пацієнтів всіх вікових категорій необхідно з'ясувати, чи є в родині спадкові захворювання, що може визначити генетичний зв'язок зі справжньою хворобою.
5
В ході бесіди треба дізнатися про наявність алергічних реакцій (на лікарські препарати, харчові продукти і т.д.)
6
Далі детально розпитайте хворого або його представника про перенесені раніше захворюваннях, травмах і операціях.
7
У жінок необхідно зібрати акушерський анамнез , що включає в себе інформацію про тривалість і регулярності менструального циклу, кількості вагітностей та їх исходах (пологи, викидні, медичні аборти), а також про перенесені гінекологічних захворюваннях .
8
Анамнез захворювання (anamnesis morbi) .Прежде все лікар повинен з'ясувати, з якими скаргами прийшов хворий, як давно він відчуває нездужання. Необхідно ретельно деталізувати скарги: уточнити їх характер, локалізацію (якщо мова йде про больових відчуттях), послідовність появи.
9
Анамнез захворювання повинен допомогти визначити, має воно гостре, затяжне або хронічний перебіг. Висновок можна зробити, дізнавшись у пацієнта, раптово або поступово з'явилися ті чи інші симптоми, чи траплялися подібні прояви раніше.
10
Лікар повинен знати про всі уточнених діагнозах пацієнта і про захворювання, що передують даному. Це необхідно для встановлення можливого зв'язку справжньої хвороби з попередніми і з одержуваної раніше терапією.
Зверніть увагу
Будьте гранично коректні, задаючи питання. Дотримання етичних норм і лікарської таємниці - запорука довіри пацієнта лікареві.
Корисна порада
Щоб пацієнт був гранично відвертий у процесі бесіди, постарайтеся до збору анамнезу побудувати з ним довірчі відносини.