Як зібрати електромагніт.

Практично кожен домашній майстер починав своє знайомство з фізикою в дитинстві з побудови електромагніту . Якщо у вас підростає син, прийшла пора і йому разом з вами зібрати цей нескладний прилад, після чого він напевно зацікавиться наукою і технікою і надалі теж стане домашнім майстром. Та й вам напевно буде цікаво згадати дитинство.
Вам знадобиться
  • Кілька метрів ізольованого проводу
  • Изолента
  • Гвоздь
  • Паяльник, припій і нейтральний флюс
  • Кусачки
  • Дві батарейки AA і відсік для них
  • Лампочка на 3,5 В, 0,26 А
  • Вимикач
  • Скріпки
Інструкція
1
Візьміть цвях і обмотайте його шаром ізоляційної стрічки таким чином, щоб відкритою залишилася тільки капелюшок.
2
Візьміть кілька метрів ізольованого проводу та намотайте його на цвях внавал.
3
Кінці дроту зачистите. З'єднайте послідовно батарейний відсік, лампочку і вийшов електромагніт.
4
Вставте в батарейний відсік батарейки і увімкніть вимикач. Лампочка засвітиться.
5
Переконайтеся, що цвях почав притягувати до себе скріпки.
6
Гвоздь виконаний з магнитомягкие сталі. Це означає, що залишкову намагніченість він якщо і зберігає, то недовго. Після того, як ви вимкніть електромагніт, він швидко втратить здатність притягувати скріпки. Існують також магнітотверді сорти стали. Виріб з такої сталі, будучи якось намагніченим, потім довго зберігає цю властивість.
7
Намагнітьте за допомогою електромагніту скріпку. Вона повинна зберігати намагніченість довше, ніж цвях. Ще довше її зберігає викрутка. У ряді випадків, намагнічена викрутка значно зручніше, ніж ненамагніченого. Але врахуйте, що користуватися такими викрутками люблять не всі. Деяким домашнім майстрам намагнічені викрутки, навпаки, здаються дуже незручними.
8
Проведіть такий досвід. Піднесіть до електромагніту скріпку - вона притягнеться до нього. До цієї скріпці піднесіть іншу, до неї - ще одну, склавши тим самим ланцюжок з скріпок. Скріпки будуть триматися один на одному, поки ви не вимкнете електромагніт. Після ж його відключення ланцюжок скріпок швидко розпадеться.
9
На швидкість намагнічування і розмагнічування сталевих виробів впливають механічні дії. Переконайтеся в цьому так. Увімкніть електромагніт, злегка постукайте по капелюшку цвяха, після чого відключіть його. Намагніченість збережеться трохи довше. Якщо ж постукати по капелюшку цвяха, коли електромагніт вимкнений, він і розмагнітиться швидше.
10
Піднесіть до електромагніту постійний магніт, що має приблизно ту ж силу, що і електромагніт. Переконайтеся, що різнойменні полюси магнітів притягуються, а однойменні - відштовхуються. Помінявши полярність харчування електромагніту , ви виявите, що його полюси також помінялися місцями.
11
Зверніть увагу, що, будучи включеною через електромагніт, лампочка повільніше набирає яскравість, а при розмиканні вимикача між його контактами проскакує іскра, яка не спостерігається без електромагніту . Це проявляє себе так звана самоіндукція. Про те, що це таке, ваш син впізнає в старших класах на уроках фізики, або, якщо це йому цікаво вже зараз, прочитає в інтернеті.
Зверніть увагу
Не приєднуйте електромагніт до батареям безпосередньо, без лампочкі.Не торкайтеся оголених кінців проводів в момент відключення електромагніту, щоб не отримати удар напругою самоіндукції.