Як визначити, на якій відстані від вас вдарила блискавка.

Блискавка - гігантський електроіскровий розряд в атмосфері, як правило супроводжується світловим спалахом і громом. Між спалахом і чутним розрядом грому існує невелика затримка, по тривалості якою можна розрахувати відстань до удару блискавки.
Вам знадобиться
  • Секундомір, калькулятор
Інструкція
1
Отже, чекайте блискавку з секундоміром у руці. У момент спалаху запустите секундомір, коли почуєте грім, секундомір вимкніть. В результаті ви отримаєте час затримки грому - тобто час, за який коливання повітря пройшло від місця розряду до вас.
2
Далі, відстань, за відомою формулою, є твір швидкості руху на час. Час у вас є. Що ж стосується швидкості звуку в атмосфері, то для грубих розрахунків досить пам'ятати значення 343 метра в секунду. Якщо ж ви хочете обчислити відстань більш-менш точно, то слід пам'ятати, що у вологому повітрі звук поширюється швидше, ніж в сухому, а в більш гарячому - швидше, ніж у холодному. Наприклад, холодної восени при зливі швидкість звуку в повітрі буде 338 м/сек, а жарким і сухим літом - 350 м/сек.
3
Тепер рахуйте. Наприклад, від спалаху блискавки до звуку грому пройшло 8 секунд.Берете швидкість звуку - 343 м/с, тоді відстань до блискавки буде 8 * 343 = 2744 метри, або (округляючи) 2,7 кілометра. Якщо ж температура повітря 15 градусів Цельсія при вологості 80% (дощ середньої сили), то швидкість звуку становитиме 341,2 м/сек, а відстань 2729,6 м (можна округлити до 2,73 км).
4
Можете ввести допуск на напрямок вітру. Якщо вітер дме у напрямку від блискавки до вас, звук пройде цю відстань трохи швидше, а при направленні вітру від вас до блискавки - трохи повільніше. Для грубих розрахунків досить пам'ятати, що в першому випадку (вітер до блискавки) відстань потрібно зменшити на 5%, а в другому (вітер від блискавки) збільшити на 5%. Таким чином, при затримці грому 8 сек і швидкості звуку 343 м/сек при направленні вітру від блискавки до вас відстань 2744 метра треба збільшити на 137,2 м.