Як написати характеристику на учня.

Характеристика в школі складається класним керівником на кожного учня. Метою цього документа є опис і виявлення відповідності розвитку школяра його віковим нормам. Після чого робиться висновок, в якому даються рекомендації батькам, іншим педагогам щодо подальшої роботи з дитиною.
Інструкція
1
Перший пункт характеристики - загальні відомості про школяра: прізвище, ім'я, вік, клас. Потім вкажіть інформацію про фізичний розвиток учня в цілому, а також про стан органів зору, слуху.
2
Наступне, що необхідно вказати - інформація про сім'ю: повна або неповна, чи є інші неповнолітні діти. Також опишіть умови проживання сім'ї: приватний будинок або квартира, чи є у дитини окрема кімната або свій робочий стіл, які відносини складаються між членами сім'ї, чи отримує школяр достатньо уваги з боку дорослих.
3
Дайте характеристику поведінки дитини в школі, вкажіть, яке положення він займає в колективі: користується авторитетом чи ні, чи є близькі друзі. Активний чи учень в ігрової та навчальної діяльності: часто є ініціатором будь-яких справ або не впевнений у собі, сором'язливий. Відзначте, як складаються взаємини з іншими педагогами: виникають конфлікти або учень спокійно сприймає зауваження.
4
Потім визначте рівень розвитку психічних процесів: уваги, уяви, зорової, слухової пам'яті. Уточніть, який тип мислення розвинений краще: наочно-образне, словесно-логічне. Вкажіть, чи може школяр встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.
5
Охарактеризуйте рівень розвитку мовлення, словникового запасу дитини. Чи може школяр правильно висловлювати свої думки, будувати послідовні пропозиції, робити висновки.
6
Наступний пункт - оцінка рівня загальнонавчальних умінь і навичок. Вкажіть, чи може учень планувати роботу і здійснювати самоконтроль. Напишіть і про вольові якості: наполегливість, цілеспрямованість, рішучість і т.д.
7
Визначте домінуючий тип темпераменту школяра. В останньому пункті дайте рекомендації.
Зверніть увагу
Залежно від віку учня і цілі написання характеристики можна додати й інші пункти або більш докладно розкрити якісь певні.
При переході дитини з початкової школи в середню або при виборі профільного класу йому може знадобитися рекомендація від вчителя. Вона складається у формі коротких оцінок особистості учня, його здібностей у навчанні та у позанавчальної діяльності.
Інструкція
1
Почніть характеристику з опису успіхів вашого підопічного в навчанні. Напишіть, наскільки він зацікавлений у процесі, чи легко йому дається освоєння нової інформації. Якщо учень цікавиться додатковою інформацією, активно задає питання на уроках, займається самоосвітою, читаючи книги не за програмою, вкажіть це в рекомендації. Також проаналізуйте, наскільки захоплення учня тієї чи іншої дисципліною пов'язано з орієнтацією на майбутню професію. Якщо учень не замислюється про своє подальше освіту, не виявляє схильність до якогось виду діяльності, напишіть про це.
2
Коротко відзначте особливості поведінки дитини. Напишіть, наскільки він усидливий і зосереджений під час занять, чи були у нього конфлікти з викладачами. Можливо, йому достатньо важко надовго зосередитися на навчанні, але він працює над собою і прогрес, нехай навіть невеликий, помітний - згадайте про це в документі.
3
Наступний пункт рекомендації - оцінка громадської активності учня. Розкажіть, чи виявляв людина організаторські здібності, чи отримував він від такої діяльності задоволення або просто виконував покладені на нього обов'язки. Відзначте, наскільки він ініціативний, чи прагне до ролі лідера у позанавчальної діяльності класу.
4
Розкажіть про спілкування учня з однокласниками. Оцініть його прагнення до розширення кола друзів, розкутість у спілкуванні, активність у створенні нових зв'язків. Охарактеризуйте роль, яку займає учень у класі, з двох сторін. Спочатку напишіть, як позиціонує себе він сам. Потім - як до такого позиціонуванню ставляться оточуючі, чи приймають його в такій ролі. Відзначте, як часто людина опинявся в конфліктних ситуаціях і як себе поводив при цьому.
5
Напишіть, як учень оцінює себе, стійка чи його самооцінка, наскільки вона адекватна реальності.
6
На завершення розкажіть про відносини в родині учня. Напишіть, наскільки спокійна обстановка, наскільки довірливі стосунки між дитиною і батьками. Також охарактеризуйте стосунки між батьками та педагогічним складом школи.