Як навчити себе уважності.

Як часто у вашому житті відбуваються казуси, народжені неуважністю? Вам доводилося повертатися з півдороги тому, що не пам'ятаєте, замкнули двері чи ні? Ви ставили на газову плиту електричний чайник? Якщо так, то вам терміново необхідно навчитися уважності .
Інструкція
1
Що таке уважність? Це риса особистості людини, яка робить його більш учнем, спостережливим. Така людина краще і якісніше використовує отриману інформацію, тоді як розсіяний може її просто не помітити. Неуважність, якість протилежне уважності . Вона може виникнути через слабкість нервової системи, недосипання, сильної втоми, ліні або унаслідок сильної захопленості людини чимось одним, коли він повністю не помічає нічого навколо.
2
Що означає бути уважним? Це означає навчитися жити тут і зараз, повністю використовувати справжнє, не кручена ні в хмарах, ні в мріях. Щоб зрозуміти, яка людина уважний, а який ні, згадайте епізод з оповідання про Шерлока Холмса та доктора Ватсона, коли вони разом піднялися сходами на другий поверх, і перший міг сказати, скільки сходинок він подолав, а другий - ні. Уважність людини безпосередньо залежить від того, наскільки у нього розвинені такі властивості уваги, як стійкість, зосередженість, обсяг і розподіл. І саме їх потрібно розвивати, щоб навчити себе бути уважнішими.
3
Спробуйте виконати, наприклад, таку вправу. Закрийте очі і зосередьтеся на різних джерелах шуму навколо вас. Утримуйте їх в увазі, відзначайте, коли одне джерело зникає, а інший - з'являється. Зосереджуватися можна не тільки на звуках, але і на всьому, що вас оточує - людей, тварин, предмети. Попросіть близької людини кожен день непомітно для вас міняти щось в обстановці вашої квартири - переставити книги, пересунути годинник, поміняти місцями фотографії. І намагайтеся завжди знайти цю зміну. Придумуйте собі такі завдання постійно, і тоді, поступово, довільну увагу переросте у уважність, і ви будете робити це вже несвідомо.
4
Уважність необхідна не тільки за спостереженням за світом навколо вас. Як часто людина не звертає уваги на сигнали свого тіла, що волають до допомоги! Уважності до свого тіла теж можна навчитися. Спробуйте зробити наступне вправу. Виділіть півгодини, коли вас не будуть відволікати. Можна включити приємну музику без слів. Приляжте на диван чи ліжко. Закрийте очі. Зосередьтеся на відчуттях у вашій правій руці. Потім - у лівій. Далі перевірте шию, плечі, голову, груди, живіт, ноги. Що ви відчуваєте - біль, холод, здавлювання, а може бути млість або приємне відчуття відпочив тіла? Повторюйте такі вправи частіше. З часом ви навчитеся відчувати відразу все своє тіло, і будете робити це постійно і мимоволі.
5
Що вам дасть розвинена уважність? Ви перестанете переїдати, тому вчасно відчуєте, що ситі. Ви позбудетеся від поганих звичок, наприклад, перестанете гризти нігті. Ви ніколи не забудете вимкнути світло, виходячи з дому. Ви будете отримувати максимальну насолоду від близьких відносин з коханою людиною. Ваше життя буде наповнене повноцінними відчуттями та емоціями. Чи варто все це витрачених зусиль на тренування уважності ? Правильна відповідь - так!
Уважність - це рівень володіння вашим життям. Чим більше ви керуєте увагою в кожен момент, тим продуктивніше і цікавіше будь-яка дія і саме життя.
Інструкція
1
Усвідомте користь роботи над розвитком вніманія.- Часто через неувагу витрачається час на переробку чого-небудь. Наприклад, на роботі ви перечитуєте інформацію і просите повторити доручення, а виходячи з дому, раптом спохвачуєшся, вимкнули ви утюг.- Неуважність скорочує відчуття радості життя. Чому б не перетворити монотонний суботній шопінг в пригоду? По дорозі в магазин загляньте в обличчя перехожих, озирніться навколо - і життя стане цікавішим! - Через відсутність уваги непотрібний навик з часом стає шкідливою звичкою, яка живе своїм життям. Наприклад, позбутися зв'язки «млинець» допоможе увагу до того, як ви говоріте.- Недолік уваги може призвести до хвороби, розставання з близькими людьми, притуплення життєво важливих почуттів.
2
Робота з увагою ведеться за кількома напрямками: - Повна концентрація на одному действіі.- Здатність сприймати і обробляти зауваження, доповнення, коригування в процесі виконання одного действія.- Здатність ігнорувати непотрібну інформацію, відсіювати сторонні шуми (в т.ч . інформаційні) .- Здатність переключати увагу з однієї дії на другое.- Здатність продуктивно працювати над кількома справами одночасно (включає в себе навички перших 4-х напрямів). Починати треба з двох простих справ.
3
Зацікавте себе в залученні уваги. Якщо немає внутрішнього бажання (наприклад, на роботі), сформулюйте мотиви.
4
Завжди виконуйте роботу якісно, роблячи все від вас залежне. Якщо виконуєте щось вперше, не лінуйтеся обміркувати кожен етап і його наслідки.
5
Контролюйте, як йдуть ваші справи. У цьому допоможе порядок на робочому місці, лад у думках. Займіться прибиранням.
6
Усвідомте себе тут і зараз. Уважно відзначте все, що вас оточує, ваш внутрішній стан. Поміняйте місце або його складові (фон, стан речей, освітлення). Відзначте зараз навколишнє оточення і ваші відчуття.
7
Намалюйте квадрат 6х6 клітин. У кожній клітині напишіть числа від 1 до 36 в різній послідовності чорною пастою. Поміняйтеся малюнками з партнером. Тепер послідовно показуйте на числа ручкою (1, 2, .., 36). За аналогічною схемою зробіть квадрати з числами, написаними червоною пастою. Показуйте на числа в зворотній послідовності (36, 35, .., 1). Тепер зробіть квадрат і напишіть врозкид числа 1-18 - чорною, 19-36 - червоною. Показуйте на числа: 1 - чорне, 36 - червоне, 2 - чорне, 35 - червоне і т.д.Упражненіе вчить концентрації і переключення уваги. З часом збільшуйте кількість чисел.
8
Увага - це психічний процес відображення світу. До психічних процесів також належать: воля, пам'ять, мова, мислення, сприйняття, уявлення, уява, емоції, почуття, відчуття. Між ними існує залежність - розвиваючи одне, ви зміните якість іншого.
9
Відпочивайте. Якщо ви перевтомилися розумово чи фізично, для відновлення уваги організму необхідний відпочинок.
Зверніть увагу
Розвинути увагу «про запас» не можна. Необхідна постійна робота.
Корисна порада
1. Формування уваги у кожної людини йде за індивідуальним шляху, залежно від різних факторів, у т.ч. вихідних можливостей людини. Але поліпшення цього процесу залежить, в першу чергу, від бажання і роботи над собой.2. Працюючи над увагою, робіть це усвідомлено. Не варто прагнути всі зауважити - це, навпаки, призведе до розсіяного увазі. Направляйте увагу тільки на те, що необхідно в даний момент. Це ключ до розуміння явищ.