Як визначити довготу та широту. визначення довготи по годинах.

Якщо ви опинилися далеко від благ цивілізації і потрапили в надзвичайну ситуацію, перш за все вам необхідно зорієнтуватися на місцевості. В деяких випадках необхідно визначити географічні координати свого місця розташування, наприклад, щоб передати їх рятувальній службі. Існує декілька відносно простих способів визначення довготи і широти.
Вам знадобиться
  • Годинники, дерев'яна палиця, дві планки (транспортир), схил
Інструкція
1
Для визначення географічної довготи використовуйте годинник, час яких необхідно виставити за місцем з відомою довготою. Потім слід засікти показання годин на місцевий полудень і перевести різницю часу в градуси. Розглянемо, як це відбувається на практиці.
2
Виставте ваш годинник за часом, відповідному часу на нульовому меридіані (за Гринвічем). Визначте полудень в даній місцевості. Для цього вам, можливо, знадобиться гномон - найдавніші сонячний годинник. Приготуйте палицю довжиною 1-1,5 м і мережною її вертикаль в землю. У міру руху сонця робіть на землі позначки, відповідні довжині падаючої тіні. При наближенні сонця до зеніту тінь ставатиме коротше. Найбільш коротка тінь від палиці буде під час істинного полудня. При цьому тінь від палиці в цей час буде направлена точно з півдня на північ.
3
Визначивши місцевий полудень, засічіть показання годин. Потім внесіть в отриману різницю поправку. Справа в тому, що кутова швидкість руху не постійна і залежить від пори року. Так що до отриманого результату додайте (або відніміть) поправку.
4
Розглянемо приклад. Припустимо, сьогодні 2 травня. Годинники встановлені по Москві. Влітку московське літній час відрізняється від світового на 4 години. В місцевий полудень, встановлений за сонячним годинником, годинник показали 18:36. Таким чином, світове час в даний момент становить 14:35. Відніміть від цього часу 12 годин і отримаєте 2:36. Поправка для 2 травня становить 3 хвилини (цей час слід додати). Перевівши отриманий результат в кутову міру, отримаємо 39 градусів західної долготи.Опісанний метод дозволяє визначати довготу з точністю до трьох градусів. Враховуючи, що в надзвичайній ситуації у вас під рукою не буде таблиці рівняння часу для внесення поправок в розрахунки, результат може відрізнятися від істинного.
5
Для визначення географічної широти вам знадобиться транспортир і висок. Саморобний транспортир виготовте з двох прямокутних планок, скріпивши їх у вигляді циркуля.
6
В центрі транспортира закріпіть нитку з вантажем (він гратиме роль схилу). Наведіть підставу транспортира на полярну зірку.
7
З кута між підставою транспортира і схилом відніміть 90 градусів. Ми отримали кут між полярною зіркою і горизонтом. Так як полярна зірка має відхилення від осі полюса всього на один градус, кут між напрямком на зірку і горизонтом буде шуканої широтою місцевості, в якій ви знаходитеся.