Як позбутися від дефекту мови. дефект мови.

Такі дефекти промови , як шепелявість, гаркавість (ротацизм) і гугнявість вважаються проблемою косметичної, тому мало хто з дорослих людей приходить з цим до логопеда. Хіба що в разі, якщо ця особливість промови починає шкодити кар'єрі, псує відносини з коханими, або людина просто хоче комусь сподобатися, але побоюється, що дефект промови йому в цьому завадить.
Інструкція
1
У дорослої людини підвищений тонус м'язів глотки і мови зберігався роками, тому для перетяжки м'язів потрібно досить-таки тривала і монотонна робота. Консультація логопеда при цьому - абсолютно не зайве, оскільки він допоможе підібрати індивідуальний набір словосполучень, фраз і скоромовок для тренування промови .
2
Якщо ви шепелявість, перевірте носове дихання, оскільки часто саме через утруднений або неможливого носового дихання маленька людина звикає дихати ротом, мова при цьому ущільнюється, висовується з рота, а звук «с» при вимові замінюється на «ш» .
3
Промовляючи слова, де ви шепелявість, зверніть увагу на становище мови: він не повинен ні висовуватися за межі зубів, ні перебувати між ними. Правильне його положення при проголошенні звуку «с» - трохи позаду передніх зубів.
4
За будь-якого підручника російської мови чи книзі з логопедії вивчіть особливості артикуляції звуків.
5
Звіртеся перед дзеркалом, у чому саме положення ваших органів промови при проголошенні важких для вас звуків відрізняється від правильного, і виправте.
6
Відпрацьовуйте вимова спочатку подумки, потім пошепки, потім - голосно.
7
Робіть вправи для мови. Для Картавих (щоб натренувати підйом мови та зміцнити м'язи його кінчика) .- «Чистка зубів»: покажіть широку посмішку і кінчиком язика пройдіться спочатку по верхніх зубах з внутрішньої сторони, потім - по нижнім. Рухайте кінчиком язика з боку в бік, торкаючись і передніх та бокових зубів (щелепа нерухома). Темп спочатку повільний, потім, прискорюйте - і так чередуйте.- «Конячка»: покажіть широку посмішку і, аналогічно тому, як цокає кінь копитами, вчіться цокати мовою, домагаючись саме клацання, але не чмоканье. Не допускайте подворачіванія мови всередину.
8
Для шепелявих (щоб домогтися розслабленого мови) .- «Неслухняний мова». Трохи відкривши рот, висуваєте і кладете язик на нижню губу. Потім, човгаючи по мові губами, вимовляєте «ля-ля-ля». При цьому стежте, щоб мова обов'язково торкався куточків рота, а нижня губа подворачівалась.- «Облизування»: трохи відкривши рот, робіть переднім краєм мови облизують руху верхньої губи зверху вниз. Ця вправа для надання мові форми «чашечки» при вимові шиплячих звуків. Працюйте тільки мовою, нижня щелепа - нерухома.
9
У тому випадку якщо ви - самі собі доктор і вирішили обійтися зовсім без логопеда, то при добірці мовного матеріалу керуйтеся основними принципами автоматизації звуків: - добийтеся чіткого закріплення звуків в ізольованому звучанні, краще співуче; - потім, в окремих складах , словах і коротких фразах; - потім - в складних словах, що містять поєднання приголосних, більш складних фразах, скоромовках. Не переходьте від одного етапу до іншого, не домігшись стійких хороших результатів.
10
Використовуйте голосовий запис своїх вправ для перевірки ступеня виразності та правильності вимови.
11
Дефект промови - це зовсім не ознака індивідуальності, як багато хто намагається представити. Десь це недоліки батьків, але десь і ваша власна лінь. Думати, що мовний дефект може служити мало не прикрасою - означає, щонайменше, синдром Наполеона. Якщо дефект промови можна виправити, то цілком очевидно, що це потрібно зробити, особливо, якщо він заважає вам жити і в чомусь утискає.
Зверніть увагу
Вважають, що недорозвинення мови може зникнути з віком мимовільно, без спеціального навчання в родині або у педагога-логопеда. Однак так буває не завжди. Мовні дефекти з віком нерідко закрепляются.Раннее навчання мови більш ефективно, але процес подолання мовних порушень важкий і тривалий.
Корисна порада
В процесі виголошення промови бере участь багато різних органів: центри головного мозку (наприклад, мовні) і виходять з нього нервові шляхи, м'язи обличчя і язика, а також дихальні м'язи. Коли вона нерозбірлива, невиразна і незрозуміла, то в цьому випадку говорять про порушення мовлення. Існує багато різних дефектів мови, наприклад, нездатність правильно вимовляти деякі букви, заїкання, німота.