Як навчитися вимовляти букву "р". при вимові букви р мову ковзає по небу.

Гаркавість зустрічається досить часто. Існує безліч причин, за якими людина не вимовляє букву "р". Є кілька методик, що дозволяють позбутися від гаркавості. Якщо приділяти вправам від 15 хвилин в день, ви швидко отримаєте результат. Також важлива умова - регулярність.
Інструкція
1
У деяких людей проблема з буквою "р" виникає по чисто фізіологічних причин - коротка вуздечка під язиком. Вирішити цю ситуацію можна двома способами. Міні-операція по підрізанню вуздечки, вона робиться дуже швидко, і виконання певних вправ, спрямованих на розтягування вуздечки. Наприклад, намагатися дотягнутися кінчиком язика до носа тощо.
2
Якщо з самим мовою у вас все гаразд, усунути картавість вам допоможуть наступні вправи. Для початку, виберіть декілька скоромовок, в яких часто зустрічається буква. Наприклад. Злякався грому Рома. Заревів він голосніше грому. Від такого реву грім причаївся за бугром. Або, рубали Дроворуби сири дуби на зруби. Скоромовок дуже багато. Кожен день повторюйте скоромовки. Головне, не зупинятися на півдорозі. Спочатку буде складно, але надалі ви помітите поліпшення. Так само будуть корисні слова на кшталт "червоногвардієць" і так далі.
3
На протязі декількох хвилин повільно і без зупинки проговорюйте склади Де Те Ле. Потім збільште темп, і 5-6 хвилин швидко проговорюйте ті ж склади. Зверніть увагу, що при вимові останнього складу кінчик язика потрапляє на горбки над верхніми зубами. Виходить звук схожий на "р".
4
Тепер останній склад Ле замініть на Де. Проговорюйте склади, намагайтеся вимовляти останній склад не як Де, а як Ле. Повільно промовляйте близько 5 хвилин. Потім почніть прискорюватися, поки не отримаєте звук Ре. Далі почніть промовляти слова: троль, метро, дрова і так далі, які тільки зможете згадати.
5
Щоб правильно вимовити букву Р вам потрібно кінчик язика підняти до неба, але не доторкнутися до нього. • Широко розкрийте рот, посміхніться і проведіть язиком вліво-вправо по внутрішній стороні зубів. • Потім знову широко відкрийте рот і погладьте мовою небо взад і вперед. • Відкрийте рот, покладіть язик на нижню губу і вимовляєте звук Ф. Намагайтеся, щоб струмінь повітря була вузькою, а не широкої. • Відкрийте рот і зафіксуйте нижню щелепу руками. Широким мовою постарайтеся облизнути верхню губу зверху вниз. Не забувайте, що щелепа повинна бути неподвіжной.Данние вправи допоможуть поставити мову в правильне положення. Далі вам залишиться тільки закріпити навички.
Зверніть увагу
Початківці логопеди часто стикаються з проблемами постановки звука [Р]. Застосовуєш декілька прийомів, а вони виявляються не ефективними. У даній статті ви знайдете 14 прийомів постановки звука [Р].
Корисна порада
В одному популярному фільмі, дівчинка, яка не могла говорити букву «Р», знайшла вихід з положення і слово «риба» замінила словом «оселедець». Але не всі діти настільки хитрі й винахідливі, тому продовжують гаркавити або замовкають, щоб їх не дражнили інші діти. У вирішення проблеми, як позбутися гаркавості, спочатку необхідно визначити причину цього дефекту.
Деяким людям важко дається вимова звуку «р». У них виходить щось середнє між «г» і «х». До речі, саме так звук «р» вимовляють французи відповідно до правил їхньої мови. Такий дефект мови називається картавостью, або грассірованіем. Як можна позбутися від нього?

Як перемогти картавість

Щоб вийшов чіткий звук «р», необхідно наблизити кінчик язика до неба і торкнутися їм верхніх зубів. При подачі струменя повітря кінчик язика завібрує. Так і утворюється звук «р» .Чому цього не відбувається у деяких людей? Це буває з ряду причин: через слабкість м'язів мови, внаслідок укороченности вуздечки язика, що обмежує його рухливість, а також через проблеми з виконанням цілеспрямованих рухів мовою. Є безліч простих, але ефективних вправ, при регулярному виконанні яких картавість істотно зменшиться або навіть зовсім зникне. «Чищення зубів». Рухайте кінчиком язика по внутрішній стороні зубів верхньої щелепи, в одну й іншу сторону. Вправа необхідно виконувати з широко відкритим ротом. «Погладжуємо піднебіння». Необхідно широко відкрити рот і «погладжувати» піднебіння самим кінчиком язика, рухаючись від коренів верхніх зубів так далеко назад, як тільки можете, а потім повертаючись назад. «Говорити, як індик». Відкрийте рот, покладіть язик на нижню губу. Починайте швидко рухати мову взад-вперед, облизуючи губу, і одночасно намагаючись щось сказати. У вас вийде глухий клекіт, що нагадує голос індика. «Повітряний струмінь». Відкривши рот, покладіть язик на нижню губу і намагайтеся вимовити звук «ф». При цьому стежте, щоб струмінь повітря була вузькою (ви повинні відчувати, що охолоджується тільки центральна зона мови, а не його краю). Мета цієї вправи - навчитися видихати тривалу і безперервну повітряний струмінь, спрямовану точно уздовж центральної лінії мови.

Як закріпити навички

Після того як ви з допомогою цих вправ навчитеся правильно рухати мовою, потрібно переходити до закріплення навичок. Вимовляєте слова, що містять букву «р» як на початку, так і в середині, і в кінці. Спочатку використовуйте короткі слова, що складаються з одного, максимум двох складів, наприклад, «троянда», «рись», «кермо», «гора», «пара», «міра», «сокиру», «відсіч». А потім поступово переходите до вимови більш складні слів: «карусель», «транспортер», «администратор» і т.д. Якщо ви навчилися досить чисто вимовляти звук «р» в таких словах, можете вважати своє завдання виконаним. Для остаточного закріплення успіху корисно час від часу вимовляти фрази-скоромовки, що містять багато букв «р». Наприклад: «На дворі трава, на траві дрова», «Наші сокири гострі до пори» та аналогічні.