Як знайти фокусна відстань лінзи.

Існує два види лінз - що збирають (опуклі) і розсіюють (увігнуті). Фокусна відстань лінзи - відстань від лінзи до точки, що є зображенням нескінченно віддаленого об'єкта. Простіше кажучи, це точка, в якій перетинаються паралельні промені світла після проходження через лінзу.
Вам знадобиться
  • Приготуйте лінзу, аркуш паперу, сантиметрову лінійку (25-50 см), джерело світла (запалена свічка, ліхтарик, невелика настільна лампа).
Інструкція
1
Перший спосіб - найпростіший. Вийдіть на освітлене сонцем місце. За допомогою лінзи сфокусуйте сонячні промені на аркуш паперу. Змінюючи відстань між лінзою і папером, добийтеся найменшого розміру отриманого плямочки. Як правило, при цьому папір починає обвуглюватися. Відстань між лінзою і аркушем паперу в цей момент буде відповідати фокусної відстані лінзи.
2
Другий спосіб - класичний. Встановіть джерело світла на край столу. На інший край, на відстані 50-80 см, поставте імпровізований екран. Зробіть його з стопки книг або невеликої коробки і закріпленого вертикально аркуша паперу. Пересуваючи лінзу, добийтеся чіткого (перевернутого) зображення джерела світла на екрані. Виміряйте відстані від лінзи до екрану і від лінзи до джерела світла. Тепер розрахунок. Перемножте отримані відстані і розділіть на відстань від екрана до джерела світла. Отримане число і буде фокусною відстань м лінзи.
3
Для рассеивающей лінзи все трохи складніше. Використовуйте те ж обладнання, що і для другого способу з збирає лінзою. Розсіюють лінзу розташуйте між екраном і збирає лінзою. Переміщайте лінзи для отримання різкого зображення джерела світла. Збирає лінзу закріпіть в цьому положенні нерухомо. Виміряйте відстань від екрана до рассеивающей лінзи. Відзначте крейдою або олівцем місце розташування розсіває лінзи і заберіть її. Наближайте екран до збирає лінзі до тих пір, поки не отримаєте на екрані різке зображення джерела світла. Виміряйте відстань від екрана до того місця, де знаходилася рассеивающая лінза. Перемножте отримані відстані і розділіть на їх різницю (з більшого відняти менше). Результат готовий.
Зверніть увагу
Будьте уважні при використанні джерел світла. Дотримуйтесь правил електро- і пожежної безпеки.
Корисна порада
Якщо всі вимірювання проводяться в міліметрах, то і отримане фокусна відстань буде в міліметрах.