Як розкроїти ламбрікени.

Пошук вдалого обрамлення для вікна - важливий етап у процесі створення гармонійного вигляду будь-якого інтер'єру. Для цієї мети використовуються текстильні завіси різноманітних видів. Надзвичайно стильна прикраса для вікна - ламбрекен. Ламбрекени розташовуються в самій верхній частині штор, прикриваючи їх і надаючи всьому шторних ансамблю закінчений вигляд. Найкрасивішими і складними є м'які ламбрекени, що складаються з декількох задрапірованих деталей - напівкруглого свага, звисаючих по його краях Джабот і планки, на яку вони кріпляться.
Інструкція
1
Зробіть попередній ескіз ламбрекену, що складається з одного свага і двох Джабот. Орієнтуючись на розміри вікна та ескіз вироби, визначте ширину і висоту ламбрекену в готовому вигляді. Висота свага ламбрекену (або його провис) не повинна перевищувати 1/5 - 1/6 відстані між підлогою та шторним карнизом. Ширина ламбрекену дорівнює довжині карниза. При з'єднанні в одну готовий виріб деталі свага і Джабот перекриваються. Визначте ширину цього перекриття. Ця величина складе ширину Джабот в готовому вигляді.
2
Найскладнішим етапом виготовлення ламбрекену є розкрій свага. Його верхній - прямий - край складається з трьох частин: плоского центральної ділянки і двох бічних, задрапірованих в складки, ділянок (плечей). Щоб отримати викрійку свага без креслення, використовуйте великий відріз макетної тканини. На широкому столі з тканинним покриттям або прасувальної дошки відзначте олівцем або не бруднити маркером розміри готового свага: довжину в готовому вигляді (на якій відзначте центральну частину без складок), висоту або провис свага, а також намалюйте його приблизну форму.
3
Зверху покладіть великий відріз тканини, поєднуючи кромку і відзначену на столі лінію, залишаючи великий запас тканини по краях. Закріпіть центральний відрізок майбутнього свага. З кінців цього відрізка проведіть олівцем на тканині розбіжні похилі лінії (вийде щось на зразок трапеції). Кут нахилу цих ліній визначається індивідуально, в процесі формування свага. Уздовж цих ліній закладіть глибокі складки шириною 8-12 см (лінії складок перпендикулярні сторонам трапеції). Орієнтуючись на намічені на столі лінії, надайте тканини потрібну форму, фіксуючи складки шпильками.
4
Потім прокреслите на тканині пряму лінію верхнього зрізу свага, відзначте на ній всі контрольні точки суміщення складок, намалюйте плавну криву лінію нижнього зрізу. Виріжте тканину за отриманими лініях. Видаліть шпильки і плоско розкладіть отриману деталь на столі: це форма свага. По ній викроїте цю деталь з основної тканини.
5
Можна викроїти сваг і за допомогою викрійки, побудованої з використанням спеціальних розрахунків, наведених на малюнку. У цьому випадку складіть відріз тканини по діагоналі і прикладіть до її згину побудовану викрійку, поєднуючи лінії згину тканини і викрійки. Викроїте сваги, зробивши припуск на шви 1,5 -2 см з тієї сторони, яка буде кріпитися до планки. Зовнішній (округлий) край свага обробляється косою Бейко, тасьмою або бахромою, тому припуски на обробку краю не потрібні.
6
Викроїте джабот у формі прямокутного трикутника, ширина верхньої частини якого дорівнює ширині Джабот в готовому вигляді, помноженої на 3,5. Цей запас ширини забирається потім в складки. Висота Джабот визначається на ваш розсуд, виходячи із задуманих пропорцій ламбрекену в готовому вигляді. Він також може бути і чотирикутної форми, з бічними сторонами різної довжини.
7
Планка для кріплення всіх деталей ламбрекену являє собою смугу тканини. Її довжина дорівнює ширині готового ламбрекену плюс припуски на шви. Ширина планки дорівнює подвоєною ширині шторної тасьми плюс 1 см. Планка з щільної тканини зміцнюється дублерина. Прозора тканина не дублюється, а використовується в складеному вдвічі вигляді. Ширина планки з прозорої тканини дорівнює ширині шторної тасьми, помноженої на чотири, плюс 2 см.
Корисна порада
Зазвичай сваги кроїться по косій, щоб тканина добре драпірувалася в м'які складки. Але дуже великі деталі допускається розкроювати і вздовж основи тканини. Це робиться і у випадку, коли ламбрекен виготовляється з тканини з вертикально спрямованим малюнком або з купонною тканини.