Як говорити на презентації.

Виступ на презентації - справа якщо не більш важливу, ніж робота над усім проектом, то принаймні не поступається за значенням. Адже саме з цієї промови партнери судитимуть про виконану роботу в цілому. Тому варто використовувати не тільки чарівність і силу переконання, а й деякі секрети ораторського мистецтва, які допоможуть вам досягти мети.
Інструкція
1
Ефект, який справить ваш виступ, на 70 відсотків залежить від підготовчої роботи. Всю промову треба продумати заздалегідь і написати. Розбийте її на смислові блоки, кожен з яких буде відповідати певному ілюстративного матеріалу в презентації . При цьому не намагайтеся переказувати те, що слухачі своїми очима побачать на графіках і схемах. Краще поясніть моменти, які можуть бути незрозумілі і коротко викладіть додаткові відомості, які для дотримання лаконічності в самій презентації не використовуються.
2
Подумайте, яка аудиторія буде вас слухати. Оцініть рівень їх підготовленості, припустіть, в яких аспектах викладається інформації вони будуть зацікавлені, а яка може виявитися цікавою, але абсолютно непотрібної для справи. Прямо в тексті виступу виділіть маркером найважливіші, ключові моменти, на які вам треба буде звернути увагу партнерів. Це потрібно для того, щоб вже після зустрічі не з'ясувалося, що «про найголовніше-то сказати забули».
3
Прочитайте свою промову вголос. Інтонаційно виділіть моменти, які ви визнали ключовими. Визначте, не втрачаються вони в потоці інших відомостей. Якщо необхідно, скоротіть текст. При читанні стежте за своїм диханням - воно не повинно збиватися або закінчуватися посеред речення. Наскільки це можливо, розбийте складні пропозиції на прості. Складносурядні пропозиції, які ніяк не можна спростити, розділіть на блоки, між якими можна зробити вдих, не порушуючи цієї ледь помітною паузою протягом думки.
4
Потренируйтесь в читанні тексту перед дзеркалом. Слідкуйте за своєю мімікою і жестикуляцією: вони не повинні бути зайвими. Але й стояти нерухомо теж не слід. Корисно раз в 10-15 хвилин поміняти позу або пройти пару кроків в сторону - це приверне увагу ваших слухачів.
5
Прислухайтеся до інтонацій у мовленні. Потренируйтесь за допомогою зміни гучності виділяти якісь моменти виступу. Також поступове зниження або підвищення гучності може посилити увагу аудиторії: якщо ви будете говорити все тихіше й тихіше, вони мимоволі почнуть прислухатися. Однак зловживати цим прийомом не варто.
6
Заздалегідь вивчіть свій спіч, але не намагайтеся слідувати йому досконально. Вам потрібен тільки приблизний план і структура виступу, але перебуваючи в цих рамках, можна експериментувати. Якщо ви щось забули з заученого раніше, не варто болісно згадувати, затягуючи паузу. Спокійно переходите до наступного питання.
7
Без хвилювання ставитеся до невеликих погрішностей і непорозумінь під час презентації . Нічого страшного не станеться, якщо ви тактовно повернетеся до упущеної раніше думки (попередивши про це аудиторію або логічно включивши її в мову) або нахиліться за впала указкою. Якщо вас не збентежить подібна ситуація, то ніхто, швидше за все, не зверне на неї увагу.
8
Встановіть візуальний контакт із залом. Дивіться то на одного, то на іншого слухача, але не намагайтеся заглядати в очі настирливо й довго. Для кожного погляду можна відвести не більше 10 секунд. Якщо ви побоюєтеся, що почнете метатися поглядом по аудиторії, виберіть 2-3 точки на протилежній стіні трохи вище голів слухачів. І переводите погляд з однієї на іншу. Це допоможе створити ілюзію, що ви дивитеся на кожну людину окремо.