Як намалювати глобус.

Глобус і зараз дуже часто зображають на всіляких емблемах навчальних закладів та наукових товариств. І це не дивно. Зменшена модель планети за багато століть свого існування стала своєрідним символом науки. Глобус можна бачити на картині, присвяченій життю не тільки мандрівника або географа, але і філософа, студента, алхіміка і багато кого ще. Не зник глобус і зі шкільних логотипів, і з святкового оформлення шкільних свят. Роблять зображення глобуса в різній техніці і з різних матеріалів, але в будь-якому випадку спочатку треба намалювати ескіз.
Вам знадобиться
  • - аркуш паперу;
  • - олівці;
  • - зображення різних глобусів;
  • - карта півкуль.
Інструкція
1
Глобус складається з двох основних частин - кулі та підставки з віссю. Сучасні шкільні глобуси, як правило, роблять на досить простий підставці. Але на старовинних гравюрах можна бачити вельми чудернацькі підставки з дуже дорогих матеріалів. Перед тим, як почати малювати ескіз, розгляньте кілька картинок з різними глобусами і виберіть той, який вам найбільше подобається.
2
Лист розташуйте вертикально, оскільки у глобуса з підставкою висота більше ширини. Знайдіть середину нижнього краю аркуша. Від цієї точки проведіть вертикальну лінію. Вона повинна бути перпендикулярна нижньому краю листа. Лінію проведіть через весь лист тонким олівцем.
3
Визначте на вертикальній осьової точку, яка стане центром окружності. Вона знаходиться трохи вище середини аркуша. Намалюйте коло. Вона не повинна доходити до бічних країв.
4
На окружності намалюйте координатну сітку. Це можна зробити схематично. Одна лінія у вас вже є, це частина вертикальної осьової лінії, що знаходиться всередині кола. Між нею і окружністю намалюйте 2 дуги, які виходять із точок перетину осьової лінії з колом. Дуги повинні бути різної кривизни, але перебувати на рівній відстані один від одного.
5
Через центр кола перпендикулярно вертикальної осьової намалюйте лінію екватора. Намітьте паралелі. Їх може бути на малюнку всього 4 - дві вище екватора і 2 нижче. Розділіть відстань між екватором і одним з полюсів на 3 частини. Проведіть дугу через точку, яка ближче до полюсу. Кривизна її повинна «дивитися» у бік екватора. Через точку, яке відзначена друга третина лінії, проведіть ще одну дугу. Те ж саме зробіть і на другій частині малюнка.
6
Над верхньою точкою перетину осьової лінії та кола намалюйте вгору 2 прямі лінії. Вони повинні знаходитися на дуже невеликій відстані один від одного. Їх довжина дорівнює приблизно 1/4 відстані від полюса до екватора. Те ж саме зробіть під окружністю. Закінчите вісь двома невеликими гуртками.
7
Намалюйте дугу, якій вісь кріпиться до підставки. Для цього по осьовій відступите від окружності трохи вниз і намалюйте дугу, паралельну окружності. Ведіть її до перетину з верхньою частиною осі. Відступите від початку дуги ще трохи вниз по осьовій і намалюйте ще одну дугу, трохи ширше попередньої. Кінці дуги, розташовані під окружністю, продовжите прямими відрізками, паралельними нижньому краю листа. Закінчите відрізки приблизно на рівні ближнього до вертикальної осьової меридіана і з'єднайте прямою лінією.
8
Намалюйте підставку. Для цього по зовнішній дузі відступите від осьової лінії трохи в сторону і проведіть пряму лінію вниз. Таку ж лінію проведіть і по інший бік осьової. Лінії повинні розташовуватися симетрично. Довжина ліній приблизно в 2 рази більше відстані між окружністю і зовнішньої дугою.
9
Внизу намалюйте рівнобедрений тупокутний трикутник. Вершина тупого кута знаходиться на осьовій лінії, трохи вище точки її перетину з нижнім відрізком осі. Сторони трикутника довільні, але нижня сторона повинна бути не менше відстані між ближніми до центру меридіанами. Інакше глобус виглядатиме нестійким.
10
Подивіться на карту півкуль і схематично покажіть на глобусі лінії материків. Намалюйте Антарктиду, намагаючись максимально дотримуватися контурів. Зображення материків буде дещо відрізнятися від того, що на карті, оскільки глобус має кривизну. Але для малюнка достатньо, якщо материки впізнавані.
11
Раскрасьте глобус. Підставку можна повністю зробити чорною, жовтою або сіркою. Розфарбуйте моря і океани блакитним, а материки розфарбуйте так, як це прийнято на фізичних чи політичних картах.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=WZseR4dZDoc
Корисна порада
Для стилізованого глобуса, призначеного для емблеми, обриси материків годі й малювати. Обмежтеся координатної сіткою.