Як визначити розміри молекули.

Якщо за розмір молекули вважати її обсяг, то умовний обсяг однієї молекули вираховуйте в речовині в рідкому стані, оскільки в цьому випадку відстань між молекулами найменше. У разі якщо за розмір молекули приймається її умовний діаметр, візьміть краплю олії, виміряйте її обсяг, капніть на волові і вимірявши площу плями, розрахуйте діаметр молекули .
Вам знадобиться
  • машинне масло, вода, широкий посудину, таблиця щільності речовин.
Інструкція
1
Визначення «обсягу» молекули Оскільки поняття «обсяг молекули » не відповідає фізичним уявленням, це поняття вводиться чисто умовно. Скоріше мова йде про обсяг простору, де може перебувати одна молекула, а оскільки в рідинах частинки упаковані найбільш щільно, беремо речовина саме в цьому агрегатному стані. Візьміть 18 мл чистої води (це відповідає одному молю речовини) і поділіть це число на кількість молекул в одному молі. Отримаємо 18/(6,022 • 10 ^ 23). Тоді умовний обсяг однієї молекули води складе приблизно 3 • 10 ^ (- 23) см?.
2
Визначення діаметра молекули Знайдіть об'єм краплі машинного масла. Для цього накапайте порядку 100 крапель з капіляра в посудину і виміряйте масу масла в ньому. Після цього масу, виражену в кілограмах, поділіть на щільність масла, яку можна дізнатися з таблиці щільності деяких речовин. Як правило, вона складає 800 кг/м ?. Після чого отриманий результат поділіть на кількість крапель (в даному випадку на 100). Якщо є мірний циліндр, то накапати масло прямо в нього, виміряйте його обсяг в см? і переведіть в м ?, для чого поділіть на 1000000, потім на кількість крапель масла.
3
Після того як обсяг краплі став відомий, з того ж капіляра капніть одну краплю на поверхню води, яка налита в широкий посудину. Для прискорення реакції попередньо трохи нагрійте воду приблизно до 40 градусів Цельсія. Масло почне розтікатися, і в результаті вийде круглу пляму. Слідкуйте за тим, щоб воно не стосувалося стінок посудини! Після того як пляма перестане розширюватися, за допомогою лінійки виміряйте його діаметр і переведіть його в метри.
4
Після цього розрахуйте його площу. Для цього діаметр зведіть в другу ступінь, поділіть на 4 і помножте на число 3,14. Потім обсяг краплі поділіть на площу плями, на яке вона розтеклася (d = V/S) - це і буде діаметр однієї молекули масла, оскільки вважається, що воно розтікається по воді доти, поки товщина масляної плівки не стане рівною одній молекулі.