Як визначити атмосферний тиск. Як користуватися барометром.

Напевно майже кожен день, коли ви дивитеся або слухаєте прогноз погоди, то звертаєте увагу тільки на температуру повітря і можливі опади. Але синоптики згадують ще кілька важливих параметрів і атмосферний тиск серед них. У загальному випадку атмосферний тиск - це тиск атмосфери на земну поверхню і всі предмети на ній. На тіло людини діє такий тиск, який еквівалентно тискові 15-тонного вантажу. Але ми його не відчуваємо, тому що в нашому тілі теж є повітря.
Вам знадобиться
  • ртутний барометр або барометр-анероїд. А якщо вам необхідно безперервно знімати показання тиску, то слід використовувати барограф.
Інструкція
1
Ртутний барометр, як правило, показує атмосферний тиск в міліметрах ртутного стовпа. Просто подивіться за шкалою рівень ртуті в колбі - і ось вже ви знаєте атмосферний тиск у вашому приміщенні. Як правило, це значення становить 760 ± 20 мм.рт.ст. Якщо потрібно дізнатися тиск в паскалях, то скористайтеся простою системою перекладу: 1 мм.рт.ст. = 133,3 Па. Наприклад, 760 мм.рт.ст. = 133,3 * 760 Па = 101308 Па. Це тиск вважається нормальним на рівні моря при 15 ° С.
2
Знімати показання тиску з шкали барографа теж дуже просто. Цей прилад заснований на дії анероїдні коробки, яка реагує на зміну тиску повітря. Якщо тиск підвищується - стінки цієї коробки прогинаються всередину, якщо тиск знижується - стінки випрямляються. Вся ця система з'єднана зі стрілкою, і вам лише треба подивитися, яке значення атмосферного тиску стрілка показує на шкалі приладу. Не лякайтеся, якщо шкала буде в таких одиницях як гПа - це гектопаскалях: 1 гПа = 100 Па. А для перекладу в більш звичні мм.рт.ст. просто скористайтеся рівністю з попереднього пункту.
3
А знайти атмосферний тиск на якійсь певній висоті можна навіть без використання приладу, якщо вам відомо тиск на рівні моря. Знадобляться лише деякі математичні навички. Скористайтеся ось цією формулою: P = P0 * e ^ (- Mgh/RT) .У цій формулі: P - шукане тиск на висоті h; P0 - це тиск на рівні моря в паскалях; M - це молярна маса повітря, що дорівнює 0.029 кг/моль; g - земне прискорення вільного падіння, приблизно рівне 9.81 м/с?; R - це універсальна газова стала, приймається за 8.31 Дж/моль К; T - температура повітря в Кельвінах (для перекладу з ° C в К скористайтеся формулойT = t + 273, де t - температура ° C); h - висота над рівнем моря, де знаходимо тиск, вимірюється в метрах.
Корисна порада
Як бачите, навіть необов'язково бути в конкретному місці, щоб виміряти атмосферний тиск. Його можна запросто розрахувати. Подивіться на останню формулу - чим вище ми піднімаємося над землею, тим буде нижче атмосферний тиск. І вже на висоті 4000 метрів вода буде кипіти при температурі не 100 ° C, як ми звикли, а приблизно при 85 ° C, так як тиск Там не 100500 Па, а близько 60 000 Па. Тому процес приготування їжі на такій висоті стає тривалішим.