Як виготовити дерев'яну бочку.

Професійних бондарів зараз знайти все складніше, їх продукцію давно замінили бездушний пластик і холодний метал. А як хочеться, інший раз, мати на столі свої смакоту, або прикрасити будинок або квартиру цієї дерев'яної діжкою з лимонним деревцем!
Вам знадобиться
  • Деревина різних порід, плотницкий і бондарський інструмент, металева гарячекатана стрічка.
Інструкція
1
В першу чергу виберіть деревину, залежно від вашої мети. Для зберігання меду підійдуть липа, осика, тополя, верба, вільха. Для засолювання, квашення або мочіння найкраще підходить дуб. Для інших потреб застосовують бук, ялина, ялицю, сосну, кедр, модрину або березу.
2
Заготовки або клепки роблять із сирої деревини, з нижньої частини стовбура. Цурку, яка довший майбутньої клепки на 5-6 см, радіально розколіть на заготовки шириною 5-10 см (для буркуну 15 см) і товщиною 2,5-3 см. Потім заготовки складіть на місяць або більше в приміщення з природною вентиляцією для просушки .
3
Висушені заготовки обробіть стругом і рубанком, спочатку з зовнішнього боку, перевіряючи кривизну по шаблону, знятому з готового виробу. Потім обробіть бічні поверхні фуганком, так само з урахуванням кривизни по шаблону, а внутрішні, для зменшення товщини в середині - сокирою. Для конусности діжки й опуклості бочки величина розширень клепки має співвідношення 1,7-1,8 між найширшої і самої вузької частиною. Для діжки ширше нижній кінець, для бочки - середина клепки.
4
Для виготовлення обручів візьміть гарячекатаний сталевий стрічку товщиною 1,6-2 мм і шириною 30-50 мм. Для обчислення довжини майбутнього обруча, до розмірів бочки на місці стяжки додайте подвійну ширину смуги. Зігніть стрічку в кільце, пробийте або просвердлите отвори і заклепаних м'якої сталевої дротом діаметром 4-5 мм. Один край кожного обруча розвальцьо молотком на ковадлі. За місцем розташування на бочці обручі називаються так: центральний - "цибульний", крайній - "уторний", проміжний - "шийний".
5
Збирайте бочку на рівній поверхні, підібгавши до уторного обручу скобами один проти одного дві клепки. Потім, по черзі вставляємо наступні клепки, збираючи першу половину бочки, і так само другу половину. Простукуючи молотком, осаджуємо обруч до щільного з'єднання клепок краями. Якщо залишається проміжок, в який не влазить остання клепка, не бійтеся подстругать її до потрібної ширини, або вийміть ще одну вузьку клепку і вставте широку.
6
Підрівняйте торці остова молотком, надіньте цибульний обруч і до упору насадите його за допомогою набойніка. Виставивши основу рівно, стягніть інший край остова мотузяною петлею з важелем. Насадивши другий уторний обруч, вирівняти кінці клепок рубанком-Горбач, в 2-3 мм від обручів. З одного краю остова зробіть за допомогою уторник паз глибиною і шириною 3 мм з внутрішньої сторони, в який згодом вставите дно.
7
Дно зберіть з підігнаних по краях дощок, сколотивши їх скобами, після чого ображати по заздалегідь намальованою окружності. Вставляйте дно після того, як кілька ослабите уторний обруч, регулюючи щільність входження і вдавлюючи легкими ударами молотка. Так само вставляється і друге дно з іншого боку, з тією лише різницею, що в ньому спочатку свердлять наливний отвір діаметром 30-32 мм, до якого підганяють пробку.
Зверніть увагу
Дерев'яні бочки й діжки краще зберігаються при постійному режимі вологості. Тому в наливних завжди повинна бути рідина, а сухотарние завжди тримайте сухими.
Корисна порада
Чи не фарбуйте бочку або діжку олійною фарбою - деревина почне гнити через закупорених пір. А обручі краще пофарбувати, щоб не іржавіли. Тримайте тару на дерев'яних піддонах або на цеглинах для запобігання цвілі.