Як орієнтуватися по сонцю. Як визначити без компаса сторони світу.

Орієнтування по сонцю дозволяє визначити три життєво важливих чинники: напрямок на сторони світу, становище що орієнтується щодо відомих населених пунктів і напрямок руху до знайомих об'єктам. Часто трапляється, що ні компаса, ні навігатора під рукою немає. В цьому випадку, визначити сторони горизонту можна і по сонцю.
Вам знадобиться
  • Залежно від способу орієнтування, годинник зі стрілками або палиця.
Інструкція
1
На території північної півкулі в літній час сонце сходить на північному сході, а заходить на північному заході. Опівдні (13 годин взимку і 14 годин влітку) сонце вказує строго на південь. Тінь від предметів лягає на північ. З 10 ранку до 19 вечора сонце завжди знаходиться південніше орієнтується. У зимовий час сонце сходить на південному сході, а заходить на південному заході. Точно на сході і на заході сонце сходить і заходить в дні весняного про осіннього рівнодень (21 березня і 23 вересня).
2
Для більш точного визначення сторін світу знадобляться будь циферблатні годинник (годинник зі стрілками). Якщо годинну стрілку направити на сонце, то кут між годинниковою стрілкою і цифрою «1» (взимку) або цифрою «2» (влітку) слід розділити навпіл. Вийшло напрямок буде вказувати на південь. Північ буде в протилежному напрямку. Чим північніше знаходиться місцевість, тим точніше вийде результат. У південних областях та в літній період похибка цього методу може досягати 25%. Навесні і восени в північних широтах точність методу підвищується. Максимальну точність цей спосіб дає в зимовий час.
3
В літній період сонце переміщається по небу із середньою кутовою швидкістю 15 градусів на годину. В 14 годин (за літнім часом) воно знаходитиметься строго на півдні. Щогодини світило зміщуватиметься на 15 градусів західніше. Наприклад, в 17 годин воно зміститься на 45 градусів на захід. Половина прямого кута і є 45 градусів. Тобто, якщо в 17 годин подумки відкласти половину прямого кута від напрямку на сонці вліво, вийде точний напрям на південь.
4
Ще один спосіб орієнтування по сонцю, що не вимагає знання часу. Слід взяти палицю і застромити її в землю вертикально. Вершина відкиданої тіні позначається крапкою. Через певний проміжок часу (наприклад, півгодини) сонце переміститься, і вершину нової тіні теж потрібно позначити точкою. Якщо провести стрілку від першої точки до другої, вийде точний напрям на схід.
Зверніть увагу
При використанні способу орієнтування, пов'язаного з годинником, годинник повинні бути встановлені за місцевим часом!
Корисна порада
1. В зимовий період слід пам'ятати і враховувати що стався перехід на зимовий час. Сонячний полудень настане о 13 годині, а не в 14 (як влітку) .2. Влітку в південних областях, коли сонце стоїть високо, не рекомендується використовувати спосіб орієнтуватися по сонцю і годинах