Як навчити дитину говорити "мама".

Фахівці з психології мови - психолінгвісти - пояснюють, що дорослі грають дуже важливу роль у розвитку мовних навичок своїх дітей. Дитина не просто наслідує дорослим і отримує винагороду за правильно вимовлені слова. Справа ще й у тому, що малюк завдяки батькам набуває навички мовлення задовго до того, як може вимовити перше слово.
Інструкція
1
Як правило, першим словом дитини буває не «мама» (першим його говорять лише близько 40% дітей), а «дай» (це перше слово у 60% дітей). Цим першим словами передують місяці спільної роботи дитини та її батьків. Постійне спілкування - це основа, завдяки якій діти починають говорити. Зверніть увагу, що у балакучих батьків діти починають розмовляти швидше. Не упускайте можливість якомога частіше розмовляти з дитиною. Наприклад, якщо на прогулянці малюк не спить, говорите йому про все, що бачите і думаєте.
2
Граючи з малюком в ігри, чітко промовляйте слово «мама» і вимовляєте його на емоційному підйомі. Наприклад, використовуйте слово «мама», запитуючи дитини «Де мама?» І ховаючись за долоньками. Радійте, хваліть і хлопайте, коли дитина дасть правильну відповідь. Малята дуже люблять похвалу. Більш того? вона стимулює їх подальший розвиток.
3
Згідно психологічним дослідженням, діти старше чотирьох місяців воліють так званий батьківський тип мовлення. Зазвичай батьки починають говорити по-особливому, коли малюк навчився говорити перші слова. Тоді мама і тато, звертаючись до малюка, кажуть короткими фразами, розтягують голосні, підвищують тон голосу. Цим вони намагаються допомогти дитині опанувати мову далі. Але поки дитина не сказав свого першого слова, з ним розмовляють як з дорослим. І дарма. Малюків більше влаштовує батьківський тип мовлення. Завдяки йому і перше слово «мама» (або «дай») вдасться вимовити швидше.
4
Стимулювати розвиток мови можна за допомогою пальчикової гімнастики та ігор на розвиток моторики. Також позитивну динаміку чинять на розвиток мови малюків різноманітні методики з розвитку мовлення, наприклад, «Говоримо з пелюшок» і ін. Заняття-ігри сприятимуть розвитку мовлення дитини загалом, а зокрема наблизять той час, коли дитина в перший раз скаже слово « мама ».
Кожна дитина розвивається індивідуально. Хтось починає говорити перші слова в півтора року, а хтось - в три. Знаючи деякі хитрощі, батьки зможуть легко і ефективно допомогти розвинути крихітці вербальні здібності.

Індивідуальне розвиток

Кожна дитина індивідуальна, хтось починає впевнено говорити в два роки, а хтось в три лепече незрозумілі слова. Батьки можуть значно розвинути вербальні здібності малюка, якщо будуть систематично займатися з ним. Дитина, як губка, вбирає в себе все, що дають йому навколишні - знання, емоції, моделі поведінки і т.д. В однорічному віці він вже може осмислено відтворювати звуки, в півтора говорити словосполученнями, а в два - і зовсім пропозиціями. Все залежить від того, чи будуть йому батьки приділяти достатню кількість часу і уваги.

Безперервне спілкування

Розмовляти з малюком потрібно завжди і скрізь. Приміром, на кухні можна розповісти йому, як мама готувати їсти, старається, які смачні страви вийдуть і т.д. Перед походом на вулицю буде здорово пояснити малюку, у що будете одягатися, куди підете гуляти і яка там панує погода. Протягом дня дитина повинна відчувати себе співрозмовником, навіть якщо він ще не вміє висловлювати свої думки словами.
Дуже важливо, щоб дитина відчувала себе повноцінні співрозмовником. Хоч він ще й не вміє вимовляти слова, проте все розуміє і приймає в усьому участь.

Перше знайомство з буквами

З шести місяців дитини починають посилено цікавити навколишні звуки. Це відмінний привід для того, щоб пояснити йому, як робить машина, каже собачка, кішечка і т.д. Таким чином малюк буде будувати перші асоціації та запам'ятовувати найпростіші звуки, які потім перетворяться в слова і пропозиції.

Розвиток моторики пальців

Забавні ігри з дрібними предметами, наприклад, квасолею, горохом, гудзиками, монетками і бусинками, будуть розвивати дрібну моторику крихти, яка нерозривно пов'язана з мовним апаратом. Дитина завжди з задоволенням допоможе обваляти в борошні котлетки, відкрити банан, зліпити щось з пластиліну. Ці захоплюючі заняття не тільки урізноманітнюють дозвілля, а й допоможуть крихітці сказати своє перше «мама».

У вільний час за читанням

Надзвичайно важливо, щоб батьки якомога більше читали дитині казки, вірші, оповідання. Головне, щоб література була цікавою і відповідної за віком. Найкраще малюк сприйматиме мамин переказ, особливо якщо вона виразно доповнить і пояснить прочитане.
Читання - захоплююче і корисне заняття. Добре підібрана література зможе зацікавити навіть самого непосидючого крихітку.

Домашні інсценівки

Домашні спектаклі навчать малюка посидючості, допоможуть у розвитку фантазії і, звичайно ж, мовного апарату. Для цієї мети відмінно підійдуть саморобні персонажі, наприклад, вирізані з паперу, намальовані або виліплені з пластиліну.