Як навчитися виразно говорити. Як читати виразно.

Добре володіння рідною мовою і виразна мова - якості, які необхідні в багатьох сферах життя. Серйозні проблеми з артикуляцією, що вимагають втручання професіонала, спостерігаються лише у невеликого відсотка людей. У більшості випадків хорошої і чіткої мови можна домогтися самостійно.
Вам знадобиться
  • - диктофон;
  • - скоромовки.
Інструкція
1
Візьміть книгу або газету, виберіть уривок для читання. Увімкніть диктофон і прочитайте вголос вибраний текст. Намагайтеся читати його так, як ви говорите зазвичай в життя. Прослухайте запис і проаналізуйте свої помилки. Не виключено, що ви будете дуже здивовані. Можливо, ви з'їдаєте звуки, робите зайві паузи між словами або говорите занадто швидко. Такі особливості можуть бути помітні тільки з боку.
2
Розвивайте і тренуйте свій артикуляційний апарат. Виконуйте дихальну гімнастику, робіть вправи для м'язів обличчя. Такі нескладні тренування сприяють не тільки виправленню мови, а й підвищенню тонусу шкіри і поліпшенню кровообігу.
3
Для самостійних тренувань використовуйте скоромовки. Спочатку вимовляєте їх повільно, перебільшуючи кожен склад. Потім намагайтеся нарощувати темп, контролюючи чіткість кожного звуку. Будьте готові до того, що перший час у вас будуть боліти м'язи обличчя, губи і язик. Всі фонетичні вправи також записуйте на диктофон. Не періть ваші записи, щоб простежити прогресивну динаміку. Якщо у вас є діти, тренуйтеся разом з ними. Гру в скоромовки можна перетворити на щоденний корисний ритуал.
4
Перед важливим публічним виступом напишіть свою промову на окремому листку. Спочатку прочитайте вголос, паралельно розставляючи акценти. Потім прорепетируйте перед дзеркалом, контролюючи інтонації, чіткість і виразність вашої мови.
5
Якщо у вас не планується виступів, але виразна мова необхідна в повсякденному житті, практикуйте домашні тренування вільного формату. Встаньте перед дзеркалом і протягом декількох хвилин говорите вголос на вільні теми. Розкажіть про себе, про свою роботу або захоплення. Так ви підготуєте себе до потенційних діалогам і виступів.
Зверніть увагу
Якщо у вас є серйозні проблеми з вимовою певних звуків, не намагайтеся вирішити їх самостійно. Краще звернутися до допомоги професійного логопеда. Це не пізно зробити в будь-якому віці.
Корисна порада
Намагайтеся зберігати спокій під час монологів на публіці. Саме нервозність часто є причиною нечіткої мови. Дихайте рівно, не нервуйте, робіть смислові паузи і будьте впевнені у своїх ораторських здібностях.