Як перевірити геометрію кузова. Як перевірити кузов авто на геометрію.

При деформації кузова порушується його геометрія. Через неправильну геометрії кузова виникають порушення в розташуванні коліс, порушення діагоналей, прорізів дверей, рамок стекол. Деформації утворюють складки на підлозі, елементах підстави, на рамі. Особливо великі складки утворюються в зоні удару. Інші складки можна знайти в довгомірних деталях кузова і у великих проміжках між точками зварювання.
Вам знадобиться
  • Спеціалізований штангенциркуль, масштабна рейка, рулетка. За наявності - стенд-шаблон або електронна вимірювальна система.
Інструкція
1
Ознаки порушення геометрії кузова можна виявити вже при попередньому огляді: зім'яті кузовні деталі, видимі зміни базових (контрольних) точок. Сам попередній огляд проводиться при піднятому на підйомнику автомобілі. Підстава кузова або рама оглядається візуально і обмацують рукою, щоб виявити характерні складки. При цьому природні складки в місцях вигину штампованих деталей не враховуються. Наявність деформаційних складок говорить про певний порушенні геометрії кузова. Складки можуть бути слабо помітні або яскраво виражені і розташовуватися в місцях, які не впливають на основні розміри.
2
Якщо складки не виявлені, слід проконтролювати правильність установки коліс. Цей контроль швидко і з високою точністю можна провести на електронному контрольному стенді. Після контролю розвалу/сходження передньої осі, проводиться перевірка геометрії положення задньої осі і установки коліс. При цьому слід порівнювати становище коліс на різних сторонах автомобіля. Якщо положення правого колеса відрізняється від положення лівого, є порушення геометрії кузова. У разі відсутності електронного стенду, процедура проводиться із застосуванням спеціалізованого штангенциркуля.
3
Вимірювання діагоналей (контрольних точок) без демонтажу механічних вузлів слід проводити за інструкцією заводу-виготовлювача, по якій контролюючі діагоналі проводяться між контрольними точками. Ці діагоналі проводяться між напрямними отворами рами, а від них - до точок механічних вузлів (кріпильні болти) або шарнірів. Порівнюється симетричність діагоналей. Визначається відстань між точками на одній стороні і симетрично - на іншій стороні. Розміри повинні бути однаковими. Відмінність в цих вимірах вказує на порушення геометрії кузова. Процедура вимірювання діагоналей виробляється при встановленому на підйомнику або на ямі автомобілі з використанням масштабної рейки.
4
Перевірка з використанням масштабної рейки починається з центральної частини підстави кузова або рами. В цій частині рідко порушується геометрія і її зручно використовувати в якості точки відліку для інших діагоналей. Визначається положення траверс, проводяться і вимірюються відстані від центрального отвору під віссю кузова до контрольних точок, зазначених заводом-виробником. Діагоналі вимірюються між точками рами (підстави кузова) і точками передньої або задньої осі. Для проведення деяких перевірок доведеться частково зняти певні вузли.
5
При відсутності масштабної рейки контроль з меншим ступенем точності може бути виконаний із застосуванням рулетки.
6
Слід звернути увагу, що на деяких іномарках відстань між осями коліс розташоване несиметрично осі кузова. Нерідко вісь симетрії задніх коліс може бути зміщена щодо осі кузова. В цьому випадку, в заводській інструкції повинно бути зазначено задану відстань між осями окремо для кожної сторони.
7
При перевірці геометрії кузова може бути застосована шаблонна система (стенд) з посадочними місцями для базових точок. При застосуванні цієї системи, кузов встановлюється на шаблон, і будь-яке порушення геометрії одразу фіксується. При заміні великих деталей і силових елементів кузова цей стенд стає стапелем.
8
При перевірці геометрії кузова за допомогою електронної вимірювальної системи координати базових точок визначаються щупом або променем лазера. Комп'ютер порівнює виміряні дані зі специфікацією заводу-виготовлювача. Ця ж система перевіряє кути установки коліс.
Корисна порада
При необхідності частих перевірок геометрії кузова краще придбати стенд-шаблон або електронну вимірювальну систему. Вона заощадить багато часу і сил.